Bu karar, çocuklarımızı aç bırakır!

Tv100 Gazetesi Yazarı Barış Yarkadaş'ın bugünkü (26.10.2022)''Bu karar, çocuklarımızı aç bırakır!'' başlıklı yazısı.

tv 100’de katıldığım programları izleyen bilirler… Fırsat buldukça çocuklarımızın yetersiz beslenmesine bağlı olarak artan "bodurluk riski"ni gündeme getiririm. Zira; çocuklarımızın karşı karşıya kaldığı bu sorun, toplumsal sağlığımız açısından da ciddi bir tehlike haline geldi.

Yapılan tüm araştırmalar, ülkemizde beş yaşından küçük çocukların yüzde 9.5’inde, en yoksul yüzde 20’lik kesimdeki beş yaş altı çocukların ise yüzde 18.3’ünde BODURLUK görüldüğünü ortaya koyuyor.

Konunun uzmanları, özellikle yoksul mahallelerde yaşayan birçok çocukta yetersiz beslenmeye bağlı olarak “gelişim bozukluğu” ve “öğrenim güçlüğü’’ sorununun baş gösterdiğini ifade ediyor.


BAKANLIK DUYMAZDAN GELDİ

Bu soruna kafa yoran kurumlardan biri olan Eğitim-Sen Genel Başkanı Nejla Kurul, sorunun çözümü için "palyatif" de olsa bir öneride bulunmuştu. Kurul, “Beslenme yetersizliği ile karşı karşıya kalan öğrencilerimiz için okul yemeği programı başlatılmalıdır” diyerek bakanlığa çağrı yapmıştı.

AKP’li Milli Eğitim Bakanlığı, Eğitim Sen’in bu çağrısına sessiz kaldı.

İnsanın içinden ‘’keşke sadece sesiz kalsalardı’’ demek geçiyor.

Neden mi?

Telefonum birkaç gündür susmuyor...

İstanbul’un dört bir yanından arayan okul kantini işletmecileri feryat figan ediyor. Kentte bulunan 3 bin 63 devlet okulunun 2 bin 650’sinde bulunan kantinleri işleten esnaflar, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı ilçe müdürlüklerinin aldığı karar yüzünden “batacakları”nı ve yine bu karar yüzünden ‘’çocukların okullarda aç kalacağı’’nı söylüyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Altılı Masa için önemli bir fırsat… 21 Ocak 2023 | 8.379 Okunma Kemal Kılıçdaroğlu’nun "İnönü taktiği" neyi gösterdi; neye yaradı? 18 Ocak 2023 | 2.702 Okunma Ahmet Davutoğlu’nun unutması gereken o kelimeyi açıklıyorum… 13 Ocak 2023 | 311 Okunma Altılı Masa’nın lideri tarihe nasıl geçecek? 12 Ocak 2023 | 5.005 Okunma HDP’nin aday çıkarması Altılı Masa’yı nasıl etkiler? 10 Ocak 2023 | 4.707 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar