Atatürk’ün o sözünü duyunca ne düşündüm?

Tv100 Gazetesi Yazarı Barış Yarkadaş'ın bugünkü (29.10.2022)''Atatürk’ün o sözünü duyunca ne düşündüm?'' başlıklı yazısı.

“Cumhuriyet fazilettir…”

Bu sözü, ilk kez 1983 ya da 84’te ilkokul üçüncü sınıfta okurken bir ev ödevim dolayısıy­la duymuştum. 

Kars Fevzi Paşa İlkokulu’ndaki öğretmenimiz Teslime Ser­daroğlu tüm öğrencilerin bir “Atatürk Defteri” hazırlamasını ve en az 20 sayfa olması gere­ken bir deftere, cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün resim, fotoğraf ve sözlerini yapıştır­mamızı istemişti.

Atatürk sevgisiyle yetişen sınıf arkadaşlarım...

DEFTER HAZIR AMA…

Ev ödevimi aldık­tan hemen sonra annem ve ağa­beyimin de yardımıyla epey bir materyal topladım. Sonra da evdeki defterler­den birini dolaptan çıkardım. Ancak nasıl yapacağımı tam bilmiyordum. Ki; annem tüm ödevlerime yardım ederdi. Ancak ikimiz de ilk kez böyle bir “ödev’’ yapacaktık… Bu yüzden, tam olarak nasıl yapacağımızı biz de bilmiyorduk.

Neyse ki; o gün imda­dımıza hem eniştem hem de kirvem olan Mustafa Öztürk yetişti. Teyzem Zennure ile birlikte misafirliğe gelen YSE içsisi (Yol Su Elektrik Hizmetleri Dairesi), cumhu­riyet aşığı Mustafa eniştem, defteri ve Atatürk resimlerini görünce “Ne yapıyorsun?” diye sordu. Dilim döndü­ğünce ödevi anlattım. “Gel birlikte yapalım” dedi 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Altılı Masa için önemli bir fırsat… 21 Ocak 2023 | 8.353 Okunma Kemal Kılıçdaroğlu’nun "İnönü taktiği" neyi gösterdi; neye yaradı? 18 Ocak 2023 | 2.684 Okunma Ahmet Davutoğlu’nun unutması gereken o kelimeyi açıklıyorum… 13 Ocak 2023 | 307 Okunma Altılı Masa’nın lideri tarihe nasıl geçecek? 12 Ocak 2023 | 5.005 Okunma HDP’nin aday çıkarması Altılı Masa’yı nasıl etkiler? 10 Ocak 2023 | 4.702 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar