AKP’nin ‘GEZİ’ öfkesinde yeni perde!

Korkusuz Gazetesi Yazarı Barış Yarkadaş'ın bugünkü (05.05.2022)''AKP’nin ‘GEZİ’ öfkesinde yeni perde!'' başlıklı yazısı.

AKP iktidarının GEZİ’ye yönelik öfkesi dinmiyor!

AKP istiyor ki; bu ülkede artık hiç kimse ağzına bir daha GEZİ’yi alamasın; hiç kimse bir daha yeşile, doğaya, çiçeğe, böceğe ve vatana sahip çıkamasın!

Osman Kavala, Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Can Atalay, Mine Özerden, Yiğit Ali Ekmekçi ve Tayfun Kahraman işte bu yüzden hukuk ve akıl dışı cezalara çarptırıldılar.

Bu dava, hukuki değil, siyasi bir intikam davasıdır!

GÖZLER ANKARA’DA OLMALI

“İstanbul GEZİ Davası”ndaki hukuksuzlukları artık ayrıntılarına kadar bildiğiniz için yaşananları yeniden yazmayacağım.

Benim bugün dikkat çekmek istediğim başka bir dava dosyası var…

Kamuoyunda çok fazla gündeme gelmese de bir GEZİ Davası da Ankara’da sürüyor. Bu davanın duruşması 12 Mayıs’ta yapılacak. 26 sanık, ‘Ankara Gezi Davası’ olarak bilinen bu davada yeniden hakim karşısına çıkacak.

‘Sanıklar’ 12 Mayıs’ta 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek olan davada ifade vermeye hazırlanırken, avukatları dosyada bir değişiklik olduğunu fark ettiler.

Değişikliği şöyle özetleyeyim:

2016 yılında açılan dava normal seyrinde giderken, savcı 2020’de mütalaa vermiş, sanıkların “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet”, “terör örgütünün propagandasını yapma”, “görevi yaptırmamak için direnme”, “devletin egemenlik alametlerini alenen aşağılama” ve “mala zarar verme” suçlarından cezalandırılmasını talep etmişti.  Savcı, 1 sanığa “silahlı terör örgütü üyeliği” suçundan hapis, diğer 25 sanığın ise ‘’terör örgütü üyeliği’’ suçundan beraatini istemişti.

BİLİRKİŞİ RAPORU GELDİ VE…

Ancak geride kalan süre, sanıkların aleyhine işledi! Mahkeme, yargılama sürecinde sanıkların telefon sinyal kayıtlarını bilirkişiye inceletti. Duruşma savcısı da dosyaya gelen bilirkişi raporunu koydu ve 22 Nisan’da ek mütalaasını sundu. 2020 yılında beraati istenen sanıkların, ‘terör örgütüne mensup oldukları’, ‘terör örgütlerinin maksadı ve talimatları doğrultusunda sürekli, çeşitli ve yoğun olarak eylem ve faaliyetlerde bulundukları’ savunuldu. Bu, sanıkların her birine 10 yılı aşkın ceza istemek anlamına geliyor.

“SIK SIK KIZILAY’DALAR…’’

Savcı, sunduğu ek mütalaada ‘’ilginç kanıtlar’’ da ortaya koydu! Savcı, aynı davada iki yıl önce beraati istenen sanıkların tamamına, “yargılandıkları diğer sanıklarla suça konu tarihlerdeki birlikteliklerini teyit eder mahiyetteki iletişim / baz kayıtları, pek çok farklı tarihlerde eylemlerin gerçekleştiği Kızılay bölgesinde bulunmaları” gerekçesiyle “silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan da ceza verilmesini talep etti.

ADALET İSTİYORUZ!

“İstanbul Gezi Davası”nda yağmur gibi yağan cezaların hemen ardından yapılan bu mütalaa değişikliği, vicdanları yaralamaktan ve adalete olan inancı azaltmaktan başka bir şeye yaramıyor!

Umarım, 12 Mayıs’taki duruşmada yeni bir hukuk faciasına daha tanık olmayız!

AKP sığınmacıları bilerek ve isteyerek getirdi!

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
AKP’nin dikkat çeken suskunluğu… 17 Mayıs 2022 | 3.361 Okunma Halkın en büyük korkusu… 16 Mayıs 2022 | 149 Okunma CHP’li Kaftancıoğlu’na verilen ceza… 13 Mayıs 2022 | 1.335 Okunma Süleyman Soylu, Süleyman Demirel ve İsmet İnönü… 12 Mayıs 2022 | 352 Okunma AKP ve MHP’nin çözmek istemediği sorun… 11 Mayıs 2022 | 2.473 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar