AKP ve MHP’nin çözmek istemediği sorun…

Korkusuz Gazetesi Yazarı Barış Yarkadaş'ın bugünkü (11.05.2022)''AKP ve MHP’nin çözmek istemediği sorun…'' başlıklı yazısı.

AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’deki sığınmacıların durumu hakkında üç ayda üç kez fikir değiştirdi. Önce, “Sığınmacıları göndermeyeceğiz” dedi. Bu sözlerin üzerinden çok geçmeden bu kez “Onurlu bir şekilde evlerine dönecekler” ifadesini kullandı. Şimdi ise yine başa döndü ve “Onları kimse gönderemez” diye konuştu.

AKP’nin esas politikası birinci ve üçüncü cümlede yer alan ifadelerdir… AKP sığınmacıların gitmesini ya da gönderilmesini istemiyor. Çünkü AKP, Türkiye’deki sığınmacılardan “çok amaçlı” olarak faydalanıyor.

TEK TEK BAKALIM…

Bunlardan biri, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da ifade ettiği üzere “iş gücü”dür. Soylu, bu durumu, “Suriyelileri gönderirsek iş insanları isyan eder” diyerek özetledi. Zira; yaklaşık 600 bin Suriyeliden, “ucuz iş gücü” olarak faydalanılıyor. Bu birçok işverenin işine geliyor. AKP de bu duruma göz yumuyor.

AKP FAYDACI DAVRANIYOR

Sığınmacıların Türkiye’de ısrarla tutulmasının sebeplerinden biri de AKP’nin mevcut durumu kullanmak istemesidir. AKP iktidarı, sığınmacıları Avrupa’ya karşı bir koz ve siyasi şantaj aracı olarak kullanıyor. Avrupa, “Açarız kapıları, görürsünüz gününüzü” tehditleri karşısında AKP ile diyaloglarını sıkı tutmak zorunda kalıyor.

UZUN VADELİ PLAN

Sığınmacıların AKP tarafından kullanıldığı bir diğer alan ise “yapay seçmen mühendisliği”dir. İktidar, şu ana kadar 200 bin Suriyeliyi Türk vatandaşı yapmış ve oy kullanma hakkı vermiştir. Bu ilk adımdır.

Gürkan Hacır’ın TV 100’deki programında konuşan Akit Gazetesi Yazarı Hacı Yakışıklı, “200 bin kişi, Türkiye’deki seçmenin yüzde 0.2’sidir, abartıyorsunuz” dese de kazın ayağı öyle değil…

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Halkın en büyük korkusu… 16 Mayıs 2022 | 95 Okunma CHP’li Kaftancıoğlu’na verilen ceza… 13 Mayıs 2022 | 1.332 Okunma Süleyman Soylu, Süleyman Demirel ve İsmet İnönü… 12 Mayıs 2022 | 263 Okunma AKP ve MHP’nin çözmek istemediği sorun… 11 Mayıs 2022 | 2.470 Okunma AKP’nin yaptığı büyük kötülük! 10 Mayıs 2022 | 2.590 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar