Abdullah Gül hakkında ilginç bir karar…

Korkusuz Gazetesi Yazarı Barış Yarkadaş'ın bugünkü (11.07.2022)''Abdullah Gül hakkında ilginç bir karar…'' başlıklı yazısı.

Avukat Yiğit Acar, CHP’li bir milletvekiline Facebook’tan hakaret eden bir kişiyi şikayet etti ve cezalandırılmasını istedi. Sanık, CHP milletvekilinin ismini açıkça yazarak “Hain’’ ibaresini kullanmıştı. Acar’a göre, “Hain” sözcüğü doğrudan hakaretti ve sanığın cezalandırılması gerekiyordu. Ki; bu konuda onlarca karar vardı.

GÜL KARARI CHP’Lİ VEKİLİ NASIL ETKİLEDİ?

Ancak bu kez öyle olmadı… Avukat Yiğit Acar’ın CHP milletvekiline yönelik hakaret iddiası, Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun verdiği bir karar yüzünden ‘cezasızlık’la sonuçlandı. Yargıtay Ceza Genel Kurulu, ‘emsal’ olarak 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül hakkında verilen bir kararı gösterdi.

Gelin şimdi Gül hakkında verilen kararın nasıl oluştuğuna ve nelere yol açacağına bir bakalım…

Abdullah Gül’e ‘Hain’ demek serbest!
Siyaset ve yargı dünyası birbirini doğrudan etkiliyor. Siyasette güçlüyseniz, yargının hakkınızda verdiği kararlar başka, gücünüzü kaybettiyseniz başka bir şekilde çıkıyor. Eğer gücünüz yoksa, üzerinizdeki ‘görünmez dokunulmazlık zırhı’ da kalkıyor.

Bu girizgahı yapmamın sebebi, yukarıda bahsettiğim Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun 2017/16-1152 Esas ve 2022/28 nolu kararı…

2022 yılında verilen karar, Facebook’ta 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e ilişkin bir yoruma dair…

‘HAİN’ DEMEK SUÇ DEĞİL!

Sanık, dönemin Cumhurbaşkanı’nı Gül’ü kast ederek, “Abdullah Gül haininin yaptığı anlaşmalar… – AKP’lilere ithaf olunur” başlıklı bir yazı yayımlıyor. Yargıtay Ceza Genel Kurulu, bu dosyayı inceledikten sonra bir gerekçe yazıyor. Gerekçenin sonunda ise şu hükmü kuruyor:

“(…) Bu bakımdan olayın gerçekleşme koşulları ile birlikte sanığın amacı da gözetildiğinde sanığın yapıldığı iddia olunan anlaşmalardan hareketle Cumhurbaşkanının şahsına değil eylemlerine ilişkin eleştiride bulunduğu Cumhurbaşkanına hakaret suçunun unsurları itibarıyla oluşmadığı kabul edilmelidir.”

Kısacası, Yargıtay Ceza Genel Kurulu, sanığın Gül’e ‘Hain’ demesinin “hakaret suçunu oluşturmadığı’’na karar veriyor.

Yargıtay’ın ‘hüküm’ cümlesindeki ifade de en az karar kadar ilginç…

ŞAHSINA DEĞİL EYLEMLERİNE…

Yargıtay Ceza Genel Kurulu, “Sanığın, Cumhurbaşkanının şahsına değil eylemlerine ilişkin eleştiride bulunduğu”nu belirtiyor.

Doğrusu merak ediyorum;

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Altılı Masa için önemli bir fırsat… 21 Ocak 2023 | 8.379 Okunma Kemal Kılıçdaroğlu’nun "İnönü taktiği" neyi gösterdi; neye yaradı? 18 Ocak 2023 | 2.702 Okunma Ahmet Davutoğlu’nun unutması gereken o kelimeyi açıklıyorum… 13 Ocak 2023 | 311 Okunma Altılı Masa’nın lideri tarihe nasıl geçecek? 12 Ocak 2023 | 5.005 Okunma HDP’nin aday çıkarması Altılı Masa’yı nasıl etkiler? 10 Ocak 2023 | 4.707 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar