Varsın bana berduş erkek desinler!

“Berduş bir adam başa geçmiş, medeniyet dünyasını aleyhimize çevirmek için Anadolu’da akıl almaz cinayetler işliyor."

“Berduş bir adam başa geçmiş, medeniyet dünyasını aleyhimize çevirmek için Anadolu’da akıl almaz cinayetler işliyor. Beraber olduğu insanların çoğu yalınayak, ne topları var, ne tüfekleri, Mustafa Kemal’ler hiçbir işe yaramaz, hastalanmış uzuv gibi, kesip atmalı.”

“Ey Müslüman kardeşlerimiz, inanmayın siz Bolşevik kafası taşıyan bu serserilere. Bunlar başları ezilesi yılanlardır. Düşmanlar onlardan bin kere daha iyidir.”

Milli Mücadele’ye düşman Ali Kemal’e bakarsanız Mustafa Kemal bir “berduş”tu. Evsiz barksız, yalınayak yürüyenlerle birlikte mücadele ediyordu.

Farsçadan aldık. Bütün eşyasını bir sopanın ucunda taşıyor. “Evi omzunda” anlamına geliyor. Salyangoz gibi, kaplumbağa gibi… 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İmralı’da yenen son yemek 28 Eylül 2020 | 3.290 Okunma Başkalarının hayatını izlemeyi neden seviyoruz? 24 Eylül 2020 | 821 Okunma Müge Anlı kavgası bildiğiniz gibi değil 21 Eylül 2020 | 7.216 Okunma Geç kalmış bir beraat yazısı 17 Eylül 2020 | 872 Okunma Varsın bana berduş erkek desinler! 14 Eylül 2020 | 2.147 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar