‘Önemli adamlar’dan devlet görünmüyor

Türkiye’de bir devlet sistemi var mı? Kurumları sormuyorum. Dişlinin çarklarından bahsediyorum. İzmir yanarken kıyıda kalmış bir haber vardı.

Beştepe’de kurulan çalışma kurulu, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi üzerine değerlendirme raporunu tamamlamıştı. Önce Cumhurbaşkanı’na ardından MHP liderine sunulacağı yazıyordu. Öyle anlaşılıyor ki biz yine meselenin esasını konuşamayacağız. Oysa yangın, krizi gözümüze sokuyor.

Türkiye, orman yangınlarıyla ilk kez karşılaşmıyor, tecrübeliyiz. Haliyle bürokrasi de kendisini düzenlemiş. “Orman Yangınlarının Önlenmesi ve Söndürülmesinde Görevlilerin Görecekleri İşler Hakkında Yönetmelik”, 10 Eylül 1976 tarihli Bakanlar Kurulu kararına dayanıyor. O kadar ayrıntılı ki… Yangın haberinin kimlere verileceğinden, söndürmeye iştirak edenlerin yanlarında götürecekleri kazma ve kürek gibi malzemelerin listesi bile yazıyor. Hatta dağıtılacak zeytin ya da helva gibi katıkların listesi, verilecek sigaranın markası bile var.
43 yıl önce yönetmelikle yangın söndüren Türkiye’nin, bugün bir yangında sistemi işlemiyor. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ayasofya’da vitrine konan cemaat 03 Ağustos 2020 | 1.255 Okunma Yeter artık, şu Cumhurbaşkanı’nı kandırmayın! 30 Temmuz 2020 | 2.415 Okunma Ali Erbaş’ın günahını mı aldık! 27 Temmuz 2020 | 3.129 Okunma Türk İslamcılığının Talibanlaşması 23 Temmuz 2020 | 2.650 Okunma Vazelin kokan bir cehennem 20 Temmuz 2020 | 3.080 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar