Hitler’in saflarındaki sarıklı

Hayal kırıklığı mı çile mi? Bir zaman düşmanlarının kıyamadığı Gerede’nin fotoğraflarında zaman içinde derin çizgiler belirmiş gibi. Eminim o yüz, bugünden geçmişe parmak sallayanlara çok şey anlatıyor.

İnsan yüzünün, aklın bile tarif edemediği duyguları anlatan bir dili mi var? Mutluluğu ya da acıyı önce yüz mü dışa vuruyor?

Sinemaya sesin henüz girmediği yıllarda, Maria Falconetti sadece yüzüyle Jan Dark’ın çilesini anlatmıştı. Kilisenin yaktığı ateşler içindeki Aziz Jan Dark’ın sureti, insana uzanıp dokunma isteği uyandırıyordu.

İlber Ortaylı’nın Hüsrev Gerede’nin anılarına yazdığı önsözü okuyunca aklıma geldi. Ortaylı, “Yarı efsane olarak anlatılan, aslında oldukça gerçeği yansıtan bir olay vardır” diye başlıyor söze. Milli Mücadele’ye karşı ayaklanmaları bastırmaya çalışan Hüsrev Gerede’nin öyküsüne devam ediyor...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Milliyetçi harekete faşist saldırı 21 Ocak 2021 | 3.182 Okunma Adnan Oktar’ın siyasi ayağı var mı? 18 Ocak 2021 | 5.385 Okunma Erdoğan’ın kasetle yendiği siyasetçi 14 Ocak 2021 | 8.026 Okunma İlker Başbuğ mu anlatamıyor, onlar mı anlamıyor! 07 Ocak 2021 | 4.166 Okunma Hitler’in saflarındaki sarıklı 04 Ocak 2021 | 3.657 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar