Süleyman Soylu yargılanamaz mı?

Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Barış Pehlivan'ın bugünkü (23.11.2022)'' Süleyman Soylu yargılanamaz mı?'' başlıklı yazısı.

Bilmiyordum, yeni öğrendim. Meğer Hanefi Avcı avukat olmuş. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1981’de mezun olan Avcı, 2020’nin son günlerinde stajını yapmış. 66 yaşındaki emekli Emniyet müdürü şimdi İstanbul Barosu’na kayıtlıymış.

Görüyorum ki Hanefi Avcı yeni avukatlık kariyerine çetin bir mücadeleyle başladı. Zira kendisinin rütbesini, silah ruhsatını ve pasaportunu alan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya karşı bir hukuk savaşının içine girdi. 

Hatırlayın, Avcı FETÖ ve PKK ile ilişkilendirilerek bu cezayı aldı. Ancak ona göre bu bir kılıftı. Aslında Soylu’yu kastederek “Devlet yetkililerinin önemli suçlara karışmış kişilerle fotoğraflarının olması makul değil” demesinin bedelini ödüyordu.

Bu köşede üç ay önce okudunuz: Başına gelenlerle ilgili Avcı önce Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kapısını çaldı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş hakkında suç duyurusunda bulundu. İki ismin de görevini kötüye kullandığını, kendisine iftira attığını söylüyor ve cezalandırılmasını istiyordu.

Yetmedi, Cumhurbaşkanlığı’na hem bir şikâyet dilekçesi hem de Erdoğan’a açık bir mektup yazdı. “İçişleri’nde hukuka aykırı işlemler yapan anlayış etkin olmaya başladı, eğer denetlenemez ise ileride polis-istihbarat ve yargı üzerinde etkinliğini artırarak hukuk düzenini bozan daha ciddi sorunlar yaratacak” diyordu. Ancak Saray’dan bir yanıt alamadı.

Duydum ki Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ise tartışma yaratacak bir karara imza attı. Başsavcı vekili Halil Maçkaya iki sayfalık kararında şunları yazdı:

“Olay Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun bakanlık görevleri ile ilgili işlerden kaynaklanıyor. Bakanlar hakkındaki görevlerinden kaynaklanan isnatlara ilişkin soruşturma yetkisi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne ait. Cumhuriyet Başsavcılığımızın Bakanlar hakkında görev suçları ile ilgili soruşturma ve kovuşturma yapma yetkisi bulunmuyor. Açıklanan nedenlerle; şikâyet edilen Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yönünden Cumhuriyet Başsavcılığımızın soruşturma ve kovuşturma yetkisinin olmaması nedeniyle dilekçenin işleme konulmamasına, kesin olarak karar verildi.” 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Mide bulandıran öykü 30 Kasım 2022 | 1.138 Okunma O hastanenin şüpheli sicili 25 Kasım 2022 | 2.667 Okunma Süleyman Soylu yargılanamaz mı? 23 Kasım 2022 | 1.561 Okunma Öcalan ile altı saat ne konuşuldu 18 Kasım 2022 | 2.022 Okunma Sosyalistlerin cumhurbaşkanı adayı olacak mı? 16 Kasım 2022 | 1.485 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar