Soylu strateji değiştirdi

Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Barış Pehlivan'ın bugünkü (01.07.2022)''Soylu strateji değiştirdi'' başlıklı yazısı.

Kaç kez okudum, saymadım... Vallahi de billahi de tallahi de şu anlama geliyor: 

“Süleyman Soylu’nun suçlu olduğu yargı kararıyla kesinleşmedi. O yüzden Soylu suçlu ilan edilemez ve suçluymuş gibi gösterilemez. Soylu’nun durumu yargıya intikal ettiği için, onun yargılanma sürecini etkiler nitelikte yayın yapılamaz.”

İçişleri Bakanı Soylu’nun avukatı ve RTÜK’teki uzmanlar böyle diyor özetle. Şaşırdınız mı? Bilin ki büyük bir tartışmanın eşiğinden dönüldü. 

Anlatacağım, lakin daha iyi anlamak için filmi başa sarayım...  

Sedat Peker ilk ifşa videosunu ne zaman yayımladı: 2 Mayıs 2021.

Yani bir yıldan fazla süre geçti. O günden bugüne Peker’in videoları hakkında televizyon kanallarında yüzlerce yayın yapıldı. Suçlamaların odağındaki Süleyman Soylu’ya dair o yayınlarda bir ton söz söylendi. Gazeteciler videolardaki iddiaların üstüne gidip İçişleri Bakanı’na dair yeni birçok olguyu canlı yayında ortaya çıkardı. 

Peki, kedi tıkırtısı duysa “darbedir darbe” demeyi alışkanlık edinen RTÜK, neden bu bir yıldır hiç “Sedat Peker cezası” kesmedi televizyon kanallarına? 

Öyle ya, illaki şikâyet gerekmiyor. RTÜK kendiliğinden inceleme yapıp Peker yayınlarını adaletsizce cezalandırabilirdi. 

O halde soru ve yanıt şu: Acaba, Peker üzerinden Süleyman Soylu’nun gücünü kaybetmesine cevaz mı verildi? 

Peki, hakkındaki televizyon yayınları için bugüne kadar RTÜK’ün kapısını çalmayan İçişleri Bakanı Soylu, ne oldu da strateji değiştirdi? 

Evet, yazının başına, yani yeni olana geliyorum...

YA ‘İ’ CEZASI VERİLSEYDİ... 
Süleyman Soylu, 24 Mayıs’ta avukatı aracılığıyla RTÜK’e iki dilekçe verdi. Birinde 21 Mayıs’ta Halk TV’de yayımlanan “Asıl Mesele” programından, diğerinde 9 Mayıs’ta KRT’de yayımlanan “Olağan İşler” programından şikâyetçiydi. İki yayında da “kişilik haklarına saldırı içerikli hakaret ve iftira” olduğu iddiasındaydı. 

Şikâyet edilen programlarda Sedat Peker’in iddiaları konuşuluyordu. Soylu bu yüzden iki kanala da RTÜK Kanunu’nun 8. maddesinin ilgili bentlerinden ceza verilmesini talep ediyordu. 

İşin rutini gereği, şikâyet üzerine RTÜK uzmanları bir rapor hazırladı ve bunu üst kurula sundu. 

Şimdi... İşin bam teli tam da burası. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Mide bulandıran öykü 30 Kasım 2022 | 1.629 Okunma O hastanenin şüpheli sicili 25 Kasım 2022 | 2.667 Okunma Süleyman Soylu yargılanamaz mı? 23 Kasım 2022 | 1.561 Okunma Öcalan ile altı saat ne konuşuldu 18 Kasım 2022 | 2.023 Okunma Sosyalistlerin cumhurbaşkanı adayı olacak mı? 16 Kasım 2022 | 1.485 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar