Sosyalistlerin cumhurbaşkanı adayı olacak mı?

Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Barış Pehlivan'ın bugünkü (16.11.2022)''Sosyalistlerin cumhurbaşkanı adayı olacak mı?'' başlıklı yazısı.

Kimi dostlarımla ne zaman buluşsam, laf hep oraya geliyor: 

“Sosyalistler ne yapacak?” 

Yani Sosyalist Güç Birliği’nin cumhurbaşkanı adayı çıkarıp çıkarmayacağı merak ediliyor. 

Öyle ya, Türkiye Komünist Partisi, Sol Parti, Devrim Hareketi ve Türkiye Komünist Hareketi üç ay önce bir araya gelerek kurdu bu ittifakı. Kamuoyuna “Bu halk düşmanı rejime son vermek için, yirmi yıldır AKP’ye ve onun temsil ettiği bu düzene karşı mücadelenin her aşamasında olduğu gibi bugün de üzerimize düşen sorumlulukları eksiksiz yerine getireceğiz” sözü verildi. Peki, bundan sonraki yol haritaları ne olacak? 

Öğrendim ki ittifakın ortak bir cumhurbaşkanı adayı çıkarma konusunda fikir birliği yok. Misal, Türkiye Komünist Partisi cumhurbaşkanı adayı çıkarmanın bağımsız sosyalist bir hat açısından önemli olduğunu söylüyor. Bunu Erdoğan’ın seçilmesine yardımcı olmama hedefi ile birlikte yürütebileceklerini savunuyorlar. Devrim Hareketi ve Türkiye Komünist Hareketi de benzer gerekçelerle sosyalist bir aday çıkarılması görüşünde. Hatta kafalarda bazı aday isimler de var ancak dile getirmiyorlar. 

Nihayetinde üç parti de gerektiğinde adayın geri çekilebileceğini ya da ikinci turda farklı bir strateji uygulanabileceğini düşünüyor. 

Lakin...

Sosyalist Güç Birliği’nin diğer parçası olan Sol Parti farklı görüşte. Onlar başından beri cumhurbaşkanı adayı çıkarılmaması eğiliminde. 

Görüştüğüm tüm taraflar ittifak hukukunu bozmamak ve ortak zemini ortadan kaldırmamak için büyük çaba içinde. Bununla birlikte, dört parti de Sosyalist Güç Birliği’nin seçimlerle sınırlı olmayan daha uzun vadeli bir hedefle kurulduğunu söylüyor.

Gelin görün ki zaman da daralıyor...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Devlet Bahçeli’nin dediğini yaptım 02 Aralık 2022 | 1.233 Okunma Mide bulandıran öykü 30 Kasım 2022 | 1.718 Okunma O hastanenin şüpheli sicili 25 Kasım 2022 | 2.671 Okunma Süleyman Soylu yargılanamaz mı? 23 Kasım 2022 | 1.563 Okunma Öcalan ile altı saat ne konuşuldu 18 Kasım 2022 | 2.027 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar