Saray’a “Paramızı verin” ihtarı

Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Barış Pehlivan'ın bugünkü (17.06.2022)''Saray’a “Paramızı verin” ihtarı'' başlıklı yazısı.

“Başımın kesilip, PKK bayrağına sarılıp atılacağını...”


Almanya’dan Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na gönderilen ihtarnamede atıf yapılan “tehdit” iddiası buydu. Suç ve ilişkiler ağı o kadar iç içe geçmişti ki, beyaz rengi aramak nafileydi.

Başınızı sokacağınız bir eviniz olsun istiyorsunuz. Yıllardır biriktirdiğinizi güvenilir, bilinen bir inşaat şirketine verdiniz. Birden o şirketin terör örgütünün finansörlerinden olduğu ilan edildi. Ve siz yıllardır ne evinizi ne de verdiğiniz parayı alabildiniz. Dumankaya ve Fi Yapı mağdurları işte bunu yaşıyordu.

“İnşaat ya Resulullah” denilerek desteklenen, bir zamanların o ünlü inşaat şirketlerinin FETÖ’ye para aktardığı ortaya çıkınca olanları biliyorsunuz. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredildiler, kayyumla yönetilmeye başlandılar.

8 bin aile merak içindeydi: Yarım kalan inşaatlar ne olacaktı?

Şu oldu: Bir Alman inşaat şirketi olan Eurabau ile 2018’de anlaşma imzalandı. Buna göre Almanlar, Türkiye’deki inşaatları iki yıl içinde bitirecek, binalardaki sahipsiz daireleri de yabancılara satacak. 

Gelin görün ki... Vaatler sözde kaldı. Haftalar, aylar, yıllar geçti ancak inşaatlar bir türlü bitmedi.

TMSF, Dumankaya, Fi Yapı, Eurabau, yani herkes birbirini suçluyordu. Asıl haklı olan ise evlerine ulaşamayan binlerce aileydi.

-Alman şirket Cumhurbaşkanlığı’ndan paralarını istiyor- 

İşte yılan hikâyesine dönen bu sürecin bilinmeyen birçok yönü de vardı. Onlardan biri de 2 Temmuz 2021’de Almanya’nın Bremen kentinden Türkiye’nin başkentindeki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na gönderilen ihtarnameydi. Alman şirket Eurabau, TMSF ve kayyum atanan şirketler tarafından dolandırıldığını ileri sürüyordu. Adım adım verilen sözlerin tutulmadığını Cumhurbaşkanlığı’na şikâyet eden Almanlar, şöyle diyordu: “Aile bireylerimize kadar can ve mal güvenliklerimizin tehdit edildiği hususları da bilginiz dahilindedir. Belirttiğimiz tüm bu hususlar, hukuka aykırı işlemler olması nedeniyle sözleşmenin geçerliliği hususunu gündeme getirdiği gibi dolandırıcılık, tehdit, vs. gibi pek çok suçu oluşturmaktadır.”

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sandıkların teslim edildiği ismi tanıyorum 06 Temmuz 2022 | 723 Okunma Soylu strateji değiştirdi 01 Temmuz 2022 | 1.312 Okunma Medyadaki AKP’lilerin Peker iddiaları 29 Haziran 2022 | 1.635 Okunma Kim hangi koltuğa oturacak 24 Haziran 2022 | 1.412 Okunma Devletin Ankara’ya atadığı ‘casus’ 22 Haziran 2022 | 1.140 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar