O liste nasıl hazırlanıyor

Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Barış Pehlivan'ın bugünkü (28.10.2022)''O liste nasıl hazırlanıyor'' başlıklı yazısı.

“Millet İttifakı’nın devlete 2 bin atama yapacak kadrosu var mı, bilmiyorum.” 

Halk TV’deki “Sansürsüz” programımızda böyle dedim beş gün önce. Muhalefet cephesinin, Türkiye’yi yönetebileceğini halka inandırması gerektiğine işaret ettim. Canlı yayında itirazlar oldu ama asıl dün okuduğum bir kulis haberi yanıt gibiydi. 

Milliyet gazetesinde Mehtap Gökdemir imzasıyla yayımlanan haberde şu satırlar yer alıyordu: 

“Altılı masa Millet İttifakı iktidarına yönelik bürokratik kadrolarla ilgili ön hazırlık da yapıyor. Kulislerde ‘2 bin kişilik bürokrat listesi hazırlandığı’ iddiası konuşulurken altılı masa kurmayları şu aşamada ağırlıklı olarak getirilecek isimlerle ilgili değil, değişmesi gereken kadrolara ilişkin çalışma yürütüldüğünü vurguluyor.”  

Madem bir sonraki altılı masa toplantısı DEVA Partisi’nin ev sahipliğinde gerçekleşecek, ben de parti sözcüsü İdris Şahin’i aradım. 

Şahin’e “Seçim sonrası göreve gelecek bürokratları nasıl belirlediklerini” sordum. Anlatmaya başladı: 

“Her siyasi parti kendi çalışmalarını yapıyor. CHP’ye de İYİ Parti’ye de ve elbette bize de gelen bürokratlar oluyor. Şu anda devlette görev yapan, doğrudan partiye üye olamayan, rozet taktıramayan, ama seçime giden süreçte mutfaklarımızda çalışanlar var. İktidara gelindiğinde, hazır var olan bu arkadaşlar üzerinden bir değerlendirme mutlaka yapılır. Yoksa altılı masanın şu an için özel olarak bir çalışması söz konusu değil.”

Araya girdim. “Peki, kesin listeyi, yani devlette hangi koltuğa kimin oturacağını seçimi kazandıktan sonra mı belirleyeceksiniz” diye sordum. DEVA Partili İdris Şahin’in yanıtı şu oldu: 

KASIMDAKİ BULUŞMADA NELER OLACAK
“Cumhurbaşkanı adayı kesinleştikten sonra oluşturulacak kurullar bunun üzerinde mutlaka çalışacak. Ama şu anda değil. Altılı masa şimdilik bu konuya dair kolektif bir çalışma yapmıyor. Fakat dediğim gibi, kurumsal olarak herkes kendi bürokrat adaylarıyla mutlaka görüşüyor. 

Mesela biz de parti olarak kamudan çok ciddi anlamda destek alıyoruz. Keza yurtdışındaki hocalar da yardım ediyor. Görüştüğümüz bu insanların çoğu yarınki bir düzenlemeyle müsteşar, rektör ya da genel müdür olarak çalışabilecek düzeyde.”

Altılı masanın sekizinci toplantısı kasım ayının ortasında gerçekleşecek. Ev sahibi DEVA Partisi’nin sözcüsü İdris Şahin’i bulmuşken sordum: “Toplantıdaki en önemli konu başlığı ne olacak?” 

Şunları duydum: 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İBB’deki iltisaklı müfettiş 20 Ocak 2023 | 742 Okunma AKP’nin ev ev seçim planı 18 Ocak 2023 | 1.278 Okunma RTÜK’ten Acun’a kıyak 13 Ocak 2023 | 724 Okunma Peker cenderesi büyüyor 11 Ocak 2023 | 2.612 Okunma İBB’de derin şüphe 06 Ocak 2023 | 1.144 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar