O ambulansta uyuşturucunun ne işi vardı

Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan bu hafta 'O ambulansta uyuşturucunun ne işi vardı' başlıklı yazısını kaleme aldı.

Tarih: 19 Aralık 2023.

Balıkesir İl Emniyet Müdürlüğü kente yüklü miktarda uyuşturucu getirileceği ihbarını aldı.

Daha da çarpıcısı, uyuşturucu bir ambulansla taşınıyordu. Araç durduruldu, narkotik köpeği ambulansın içine girdi ve ihbar doğru çıktı. Ambulansın içinde 9 kilo 14 gram skunk, ruhsatsız tabanca ve şarjörler ele geçirildi.

İçinden uyuşturucu çıkan ambulansın üzerinde “SAS Ambulans” adlı özel şirketin logosu vardı. Nasıl oluyordu da bir ambulans böylesi bir suça bulaşabiliyordu? Yanıt bulmak için SAS Ambulans’ın genel müdürü Barış Güdük’ü aradım. Ve bakın neler söyledi:

“Bu aracın sahibi orada tutuklanan kişiydi. Ve evet, içindekiler de şirketimizde sigortalı personeldi. Araç da bizde ruhsatlıydı.

Biz bir sistemle ambulanslarımızı 7/24 takip ediyoruz. Fakat o gün araç takip sistemini sökmüşler. Soruşturma savcısı soruyor ‘Firmanın bu olayla bir ilgisi var mıdır’ diye. Ve ‘Hayır’ yanıtını alıyor.”

Evet...

SAS Ambulans yönetimi, ruhsat verdiği ve içinde sigortalı personelini çalıştırdığı ambulansta uyuşturucu bulunmasını böyle açıklıyordu. Peki, sonra ne oldu? Şirketin genel müdürü Güdük’ten dinlemeye devam ediyorum:

“Balıkesir olayı sonrası bizim şirket kapatıldı. Biz de kanuni hakkımızı kullandık ve itiraz ettik. Sonunda şirketimiz yeniden açıldı. Zira bugüne kadar ne savcı ne de kolluk kuvvetleri bizim ifademizi aldı. Düşünün, burada benim firmam karalanıyor ama beni ifadeye çağıran kimse yok. Yüz kızartıcı suçtan dolayı da o personellerin çıkışlarını verdik ve haklarında şikâyette bulunduk savcılığa. Biz şimdi o ambulansa el koydurmayı ve Doğu’da bir köye bağış yapmayı istiyoruz.”

NELER YAPILMALI

Bir önceki Arka Bahçe’de bazı özel ambulansların suç için kullanıldığını gündeme getirdim. Özellikle İstanbul’daki şirket ambulanslarının yeterince denetlenmediğini yazdım.

Sağlık Bakanlığı kaynaklarından öğrendim ki haber sonrası İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü acil bir toplantı yapmış. Bazı özel ambulans şirketlerinin ve Emniyet müdürlerinin de katıldığı toplantıda, denetimlerin artması ve yönetmeliğin değişmesi konuşulmuş.

Madem öyle, ben de 18 yıldır değişmeyen yönetmelik üzerine sektör temsilcilerinden topladığım notları aktarayım:

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Firarlar kralı neden Beylikdüzü'ndeydi? 28 Şubat 2024 | 186 Okunma Üç kulis 23 Şubat 2024 | 3.151 Okunma Kim bu Şevki Yılmaz’ın savcıları 21 Şubat 2024 | 1.222 Okunma CHP’de aslında ne yaşanıyor 16 Şubat 2024 | 1.415 Okunma Cem Küçük’ü koruyup polisi korumayanlar 14 Şubat 2024 | 3.451 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar