Menzil şeyhinin adını taşıyan kişiye özel kıyak

Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Barış Pehlivan'ın bugünkü (12.08.2022)''Menzil şeyhinin adını taşıyan kişiye özel kıyak'' başlıklı yazısı.

Sabahın erken saatleri... Halk TV’deki Açıkça’yı izleyen bir dostum aradı. Yarı uykulu bir halde açtım telefonu. Meğer bir konuşmama örnek vermek istemiş. Çok kez söylediğim o sözü canlı yayında tekrarlamıştım:

“15 Temmuz sonrası boşalan koltuklara, olması gerektiği gibi liyakat sahibi insanlar mı oturacak? Yoksa yine ‘alnı secdeye değiyor’ kriteri esas alınıp, bu kez başka tarikat mensupları mı devlete doldurulacak? Maalesef ikincisi oldu.”

Telefondaki dostum anlattı, baktım doğru, ben de size aktarayım...

Bundan 3 ay önce...

PTT çalışanlarına dair yönetmeliğin değiştiği Resmi Gazete’de duyuruldu.

Eski yönetmeliğe göre; PTT’de hukuk müşaviri olmak için en az beş yıl aktif avukatlık yapma şartı vardı. Öyle ya, PTT’deki avukatların amiri konumundaki kişi avukatlığın ne olduğunu bilmeliydi, o deneyime sahip olmalıydı.

İşte bu şart 13 Mayıs’ta değiştirildi. Yeni yönetmeliğe göre, avukatlık ruhsatınızın olması ve üç yıl PTT’deki herhangi bir departmanda çalışmış olmanız, hukuk müşavirliği koltuğuna oturmanıza yetecekti.

Dikkatinizi çekerim, “beş yıl avukatlık yapma” zorunluluğundan “hiç avukatlık yapmasa da olur, ruhsatı yeter” hale getirildi o kritik koltuk.

PTT’de pis kokular yükseliyordu. Sanki özel biri için yönetmelik değiştirilmişti.

Ve maalesef tahminler doğruydu.

4 Ağustos’ta yeni bir isim PTT’nin hukuk müşaviri oldu.

Adı: Muhammet Raşit Köse.

PTT’de uzman yardımcısı olarak çalışıyordu. Ruhsatı vardı ama hiç avukatlık yapmamıştı. Yani bu “şart” tutuyordu.

Dahası, tam da yeni yönetmeliğin “üç yıldır çalışıyor olsun” şartı da adeta onun için biçilmiş kaftandı. Köse üç buçuk yıldır PTT’de görev yapıyordu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Onun yaptığını Çorumlu yapmaz! 03 Şubat 2023 | 3.683 Okunma Çataklı itirafını görmezden geldiler 01 Şubat 2023 | 821 Okunma Kadınlığı sömüren AKP’li 27 Ocak 2023 | 830 Okunma Seval Türkeş: ‘MHP’de karanlık eller var’ 25 Ocak 2023 | 1.868 Okunma İBB’deki iltisaklı müfettiş 20 Ocak 2023 | 750 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar