Kumarhaneler kralının annesi Saray’da

Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Barış Pehlivan’ın bugünkü (19.04.2022)''Kumarhaneler kralının annesi Saray’da’’ başlıklı yazısı.

Ekonomiden çok anlamam. Ancak anlayanlardan şu sözü çok sık duyarım: “Ekonomide kumar oynanıyor!” 

Kim peki bu “kumar oyununun” kurallarını belirleyen? 

Kuşkusuz, Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu ilk sorumlu. İşte o kurulun başkan vekili, yani Erdoğan’ın yardımcısı Gülsüm Azeri’ye dair haberleri ara ara okuruz. 

Hayır, Azeri’nin altı ayrı yerden maaş aldığını hatırlatmayacağım. Cebimizdeki parayla kumar oynamakla itham edilenlerden Azeri’nin bu kez oğlunu yazacağım. 

Adı Sina Azeri, 42 yaşında, Londra’da yaşıyor. Gülsüm Azeri, 2017’de Capital dergisine verdiği söyleşide oğlu Sina’yı anlatırken “Şimdi ise Harvard’dan arkadaşlarıyla kurduğu Kingsley Capital Partners özel sermaye şirketinin ortağı” diye bitiriyor sözünü. 

O söyleşiden bir yıl sonra, anne Azeri, Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu Üyesi oldu. Ya oğlu Sina? 

Annesinin Saray’da Türkiye ekonomisini yönetmeye başladığı yıl, o da İngiltere’de yeni bir sektöre giriş yaptı. “City Gaming”adlı bir şirket kurdu. Merak işte, “Acaba ne iş yapar bu City Gaming” diye baktım.

Şirket bir çatı kuruluş, en büyük markası ise “Game Nation.”Peki, Türkçede “Oyun Milleti” anlamına gelen o marka hangi alanda faaliyet gösteriyor? Bingo: Kumar! 

İçi “slot” adı verilen kumar makineleriyle donatılmış, İngiltere’de onlarca yerde şubesi bulunan dev bir kumar imparatorluğundan bahsediyorum. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Mide bulandıran öykü 30 Kasım 2022 | 276 Okunma O hastanenin şüpheli sicili 25 Kasım 2022 | 2.666 Okunma Süleyman Soylu yargılanamaz mı? 23 Kasım 2022 | 1.561 Okunma Öcalan ile altı saat ne konuşuldu 18 Kasım 2022 | 2.018 Okunma Sosyalistlerin cumhurbaşkanı adayı olacak mı? 16 Kasım 2022 | 1.485 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar