Kılıçdaroğlu kazandı

Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Barış Pehlivan'ın bugünkü 03.06.2022)''Kılıçdaroğlu kazandı'' başlıklı yazısı.

Kılıçdaroğlu biliyordu. Hedefindeki ismin ruh halini şöyle anlatıyordu: “Haklı olarak bir beklenti içinde. Ben bu kadar fedakârlık yapıyorum. Anayasayı takmadım. Meclis’i takmadım. Dokunulmazlıkları takmadım. Artık bana bir görev verirsiniz.” 


CHP liderinin bahsettiği kişi Akın Gürlek’ti. Hâkimlikten daha üst bir göreve getirileceğini öngörüyordu. Dediği çıktı, Cumhurbaşkanı Erdoğan onu adalet bakanı yardımcısı yaptı. 

Okumuşsunuzdur: Kaftancıoğlu, Demirtaş, Kozağaçlı kararlarının arkasında o vardı. Anayasa Mahkemesi’nin Enis Berberoğlu’na dair verdiği hak ihlali kararını da tanımadı. Sözcü gazetesi yazarlarını da cezalandıran hâkimdi. 

Bir de... 

Erzurum’da 15 yaşındaki S.Ö. adlı bir küçük kıza 84 kişi tarafından tecavüz edilmesine dair dosya bir AKP milletvekili tarafından kapatılmıştı. Zira şüpheliler arasında Fethullah Gülen’in yakınları da vardı. İşte o utanç dosyasını anlatan haberleri yasaklatan da Akın Gürlek’ti. 

Kılıçdaroğlu, partisinin 20 Ekim 2020’deki grup toplantısında girişte alıntıladığım cümleleri söyledi. Ve ekledi: “Adaleti katleden adam kimdir, derseniz.. adı Akın Gürlek’tir. Yeni Zekeriya Öz’dür.”

İşte o sözlerden sonra, Akın Gürlek CHP liderine 75 bin liralık tazminat davası açtı. Gürlek’in avukatı aracılığıyla verdiği o dava dilekçesi önümde, okumaya başlıyorum. 

“Hâkim ve savcıların yorum farkından veyahut yasalardan kaynaklı hatalı karar verebileceğini” hatırlatıyordu Gürlek. Ve sanki kendisi AYM kararına direnmemiş gibi “Hak kaybınız varsa AYM’ye başvurun, neden beni hedef alıyorsunuz” demeye getiriyordu. 

Kılıçdaroğlu’nun eleştirilerine tahammül edilemeyeceğini iddia eden Gürlek dertli gibiydi: “Cumhurbaşkanlığı’ndan gelen talimatlarla karar veren, çıkarcı, hukuk tanımaz bir hâkim olarak tanıtıldım.” Cumhurbaşkanı’nın cımbızla seçer gibi adalet bakanının yardımcısı yaptığı Gürlek’in bu sitemine bugün bakıldığında sadece “ironik” demek saflık olur. Sanki ikbal beklentili bir dilekçe gibiydi. “İktidarın bir maşası ve sopası olarak sembolleştirerek ulusal ve uluslararası arenada şeytanlaştırmaya çalıştırıldığını” demekten de geri kalmıyordu. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Devlet Bahçeli’nin dediğini yaptım 02 Aralık 2022 | 1.211 Okunma Mide bulandıran öykü 30 Kasım 2022 | 1.714 Okunma O hastanenin şüpheli sicili 25 Kasım 2022 | 2.670 Okunma Süleyman Soylu yargılanamaz mı? 23 Kasım 2022 | 1.563 Okunma Öcalan ile altı saat ne konuşuldu 18 Kasım 2022 | 2.027 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar