Kaftancıoğlu kararı iktidarın kâbusu olabilir

Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Barış Pehlivan'ın bugünkü (11.05.2022)''Kaftancıoğlu kararı iktidarın kâbusu olabilir'' başlıklı yazısı.

Eğer bugün buradan hapis kararı çıkarsa, yarın sanık sandalyesine oturtulacak çok kişi olur.” 

Dedim ki, Canan Kaftancıoğlu’nun cezalandırılmasını isteyen dosya bir yıldan fazladır Yargıtay’ın masasında. 

Dedim ki, eğer Yargıtay Başsavcılığı’nın istediği olursa CHP İstanbul İl Başkanı 13 aydan fazla cezaevinde kalabilir. 

Dedim ki, seçime giden Türkiye’de kimse “Kaftancıoğlu kesinlikle tutuklanmaz” diyemiyor. 

İşte bu yazımdan sonra çeşitli tepkiler ve duyumlar aldım. En kritik görüş de Yargıtay kulislerinden geldi. İlk cümlemde özetledim, şimdi açayım... 

Dava dosyasına baktığınızda, Kaftancıoğlu’nun cezaevine atılmak istenmesinde “delil” ne? 2012-2017 yılları arasında Twitter’da attığı mesajlar. İşte “suç” 10 yıl önceki sosyal medya mesajlarında bulununca, Yargıtay’da farklı görüşler çarpışıyormuş. 

Dosyanın cezayla sonuçlandırılmasını arzulayanlar olduğu kadar, uyutulmasını ve hatta bozulmasını savunanlar da varmış. Çünkü, eğer 10 yıl önceki mesajlardan hapis kararı verilirse, bunun olası sonuçlarından endişe ediliyormuş. 

Hayır, sadece “Kaftancıoğlu’nun mağdur edilmesi CHP’ye yarar” görüşünden bahsetmiyorum. 

Daha geleceğe bakan bir senaryo da dillendiriliyormuş. 

Yargıtay içinde “Bir siyasetçi olan Kaftancıoğlu’na ceza verirsek emsal karar olur. Bu da yarın iktidar temsilcilerinin de eski sosyal medya paylaşımlarından dolayı yargılanabilmesinin yolunu açar” diye düşünenler varmış.  

Bakalım, yüksek mahkemede hangi görüş ağırlığını koyacak... 

SBK’DEN YENİ HABER
Sahi, ne oldu Sezgin Baran Korkmaz’ın akıbeti? Avukatı Murat Volkan Dülger ile görüştüm. Türkiye’ye mi ABD’ye mi iade edileceğinin temmuz ayında kesinleşmesini bekliyorlarmış. SBK avukatlarına “ABD’ye iade edilirsem benden bir Rıza Sarraf çıkmayacak. Bir şey bilmiyorum, bilsem de konuşmam” iddiasını sürekli yineliyormuş. 

Bu arada... 11 aydır Avusturya’da tutuklu olan SBK’nin, kaldığı koğuşta Türk televizyon kanallarını seyrettiğini de öğrendim. Yani, kendisi hakkında yapılan yayınlardan haberdarmış. Ailesiyle ve avukatlarıyla Zoom programı aracılığıyla görüntülü konuşuyormuş. Kaldığı tutukevinden aranan avukatlar önce Türkçe bir anonsla “konuşmalarınız kaydediliyor” mesajı duyuyormuş.  

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Devlet Bahçeli’nin dediğini yaptım 02 Aralık 2022 | 1.232 Okunma Mide bulandıran öykü 30 Kasım 2022 | 1.716 Okunma O hastanenin şüpheli sicili 25 Kasım 2022 | 2.670 Okunma Süleyman Soylu yargılanamaz mı? 23 Kasım 2022 | 1.563 Okunma Öcalan ile altı saat ne konuşuldu 18 Kasım 2022 | 2.027 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar