İktidarın seçim oyunu

Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Barış Pehlivan'ın bugünkü (25.05.2022)'' İktidarın seçim oyunu'' başlıklı yazısı.

Kaldı 42 gün. Neyi bekliyorlar? 17 Haziran’ı mı? 

Seçim yasası değişti. Bu nedenle il ve ilçelerdeki seçim kurulları yeniden belirlenecek. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) “6 Temmuz’a kadar halledeceğiz o işi” dedi. Bilinmez bir gün birinci sınıfa ayrılmış hâkimlerin adları kuraya girecek. Çıkan sonuçlara göre seçim kurullarına başkanlar, üyeler ve yedekler seçilecek. 

“Bilinmez” dedim ya... Netlik olmayınca söylentiler hızla yayılıyor. İşte onlardan birini, yargı kulislerinde konuşulan ihtimali yazacağım. 

17 Haziran Cuma günü Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Yaz Kararnamesi’ni açıklayacak. O gün çok kapsamlı bir listenin yayımlanacağı ve beş bine yakın yargı mensubunun yerinin değiştirileceği ileri sürülüyor. 

İşte bu kararname, adalet komisyonlarında yapılacak seçim kurulu kuralarını da yakından ilgilendiriyor. Zira, bir hâkimin seçim kuruluna girmeye hak kazanması için o il ya da ilçede görevini yapıyor olması gerekiyor. 

Kulislerde konuşulan senaryo tam da burada devreye giriyor. Soruluyor ki, ya seçim kurulları kararnameden sonra belirlenirse ne olacak? Öyle ya, bir hâkimin başka yere atanmasıyla, orada görevine başlaması arasında süre geçiyor. “Mehil müddet” denilen bu süreç bazen 15 günü buluyor. O sırada hâkim ne mevcut bulunduğu ne de yeni atandığı ilin veya ilçenin yargı mensubu oluyor. Arafta kalıyor. 

Bakın, YSK’nin seçim yasası değiştikten sonra 13 Nisan’da aldığı kararın üçüncü sayfasında ne yazıyor: 

“Bir hâkimin, o yer hâkimi sıfatını kazanabilmesi için atanması yeterli olmayıp görev yerine gelerek işe başlamış olması gerekir. Bu nedenle, önceden ataması yapıldığı halde çeşitli nedenlerle atandığı il veya ilçedeki görevlerine başlamamış hâkimlerin, kurullar oluşturulduktan sonra gelerek görevlerine başlamış olmaları seçim kurullarında değişiklik yapılmasını gerektirmez.” 

Demem o ki... 

Şu sorular tartışılıyor: 

Seçim kurullarında görev almaması istenen hâkimler için bir oyun planı mı var? Yaz Kararnamesi’yle yerleri değiştirilip yapılacak kuraya girmeleri mi engellenecek? 

Ya da önce seçim kurulları belirlenip kuradan çıkan “istenilmeyen” hâkimler Yaz Kararnamesi’yle uzaklaştırılacak mı? Böylece o hâkim hak kazandığı il veya ilçedeki seçim kurulunda görev yapamaz hale mi gelecek? 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Devlet Bahçeli’nin dediğini yaptım 02 Aralık 2022 | 1.222 Okunma Mide bulandıran öykü 30 Kasım 2022 | 1.714 Okunma O hastanenin şüpheli sicili 25 Kasım 2022 | 2.670 Okunma Süleyman Soylu yargılanamaz mı? 23 Kasım 2022 | 1.563 Okunma Öcalan ile altı saat ne konuşuldu 18 Kasım 2022 | 2.027 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar