Gizli tutulan isimler

Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Barış Pehlivan'ın bugünkü (15.07.2022)''Gizli tutulan isimler'' başlıklı yazısı.

Bugün 15 Temmuz darbe girişimine dair çok söz duyacaksınız. Şehitler anılacak, yeminler edilecek, etkili kahramanlık müzikleri eşliğinde duygularımız okşanacak. Bazı gerçekleri ise hiç duymayacaksınız. O gün yaşanan işgalin bilinmeyen işbirlikçileri müstehzi gülümsemeleriyle bizi izleyecek.

Misal, TRT’nin iki gün önce yaptığı haberi okuyorum: “FETÖ, 40 yıllık hain planlarını hayata geçirirken en çok gizliliğe önem verdi. Bunun için farklı iletişim yöntemleri belirlediler. Örgüt içinde kripto haberleşme uygulaması ByLock kullanıldı.”

Ne büyük keşif! Peki, TRT’deki meslektaşlar şu sorunun yanıtını verebilir mi:

Aslında kaç kişi ByLock kullandı?

Ya da mesela ByLock kullandığı tespit edilen 14 bin kişi için, geçtim gözaltıyı neden bir soruşturma dahi başlatılmadı?

Bitmedi sorular ama önce...

Bakınız...

Pek bilinmeyen bir iddia ortaya atayım.

Tarih: 12 Temmuz 2016. Yani darbe girişiminden üç gün önce...

Denir ki, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) 18 bin kişilik bir ByLock listesi hazırladı. Ve bu liste Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na yollandı. Acaba ByLock’un deşifre olduğunu öğrenen örgütün darbeyi hızlandırmasında bu listenin payı var mıydı?

Ya Eylül 2017’de ne oldu?

Tam bu tarihte Twitter’da “byleak” isimli bir hesap devreye girdi. Yönlendirilen bir site üzerinden ByLock listeleri 3 dolara sorgulanabiliyordu. Ödemeler kripto parayla gerçekleşiyor, telefon veya TC kimlik numarasından sorgulama yapılabiliyordu. Sahi, kim bu çok gizli veritabanına ulaşabildi? Bunun soruşturması yapıldı mı?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Onun yaptığını Çorumlu yapmaz! 03 Şubat 2023 | 3.680 Okunma Çataklı itirafını görmezden geldiler 01 Şubat 2023 | 821 Okunma Kadınlığı sömüren AKP’li 27 Ocak 2023 | 830 Okunma Seval Türkeş: ‘MHP’de karanlık eller var’ 25 Ocak 2023 | 1.868 Okunma İBB’deki iltisaklı müfettiş 20 Ocak 2023 | 750 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar