Genel müdürün sakladığı üç yıl

Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Barış Pehlivan'ın bugünkü (09.09.2022)''Genel müdürün sakladığı üç yıl'' başlıklı yazısı.

Gerçek şu ki bilmiyordum. Bir okurum sayesinde öğrendim. Şunu yazdı bana:

“Siz eskilere bakıyorsunuz da ya şimdiki genel müdür nerede çalışmış?” 

17-25 Aralık operasyonları sürecinde Halkbank’a yönetici yapılan Bank Asya kökenlileri yazdım. Okur şimdiki Halkbank genel müdürüne de bakmamı öneriyordu. Osman Arslan’ı kastediyordu. 

Bankanın resmi sitesinde “Bizi Tanıyın” diye bir kategori var. Oraya tıkladığımda üçüncü sırada Arslan’ı gördüm. Yanında “Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi” yazıyordu, hemen altında da biyografisi vardı. Ama yoktu. 138 kelimeye sığdırdığı hayat hikâyesinde “Bank Asya” yoktu. 

Ama bir dakika! 

O biyografide şöyle bir cümle var: 

“1998-2004 yılları arasında çeşitli özel sektör bankalarında yöneticilik yaptı.” 

Düşünüyor işte insan, Osman Arslan çalıştığı her yeri yazmış da o “çeşitli özel sektör bankalarını” neden saklamış? 

Merak işte, iş başa düştü. İki ayrı yerde Halkbank’ın sitesinde yazmayanı buldum. Biri The Wall Street Journal’ın sitesinde bankayla ilgili sayfada, diğeri ise Arap Türk Bankası’nın yeni yönetimine dair bir duyurusunda... 

İki ayrı yerde de Arslan’ın şu an genel müdürü olduğu Halkbank’ın sitesine koymaya çekindiği “özel sektör bankası” açık şekilde yazıyor. Bingo: Bank Asya! 

Aynen alıntılıyorum: “(Osman Arslan) 2000-2003 yılları arasında Asya Katılım Bankası AŞ’de müfettiş ve müdür yardımcısı olarak görev yaptı.” 

Osman Arslan’ın gizlediği yaşamı tam da buydu: Üç koca yıl örgüte finans sağlayan kurumda yönetici olarak çalışacaksınız ve şimdi de Türkiye’nin en büyük kamu bankalarından birinin en üst düzey ismi olacaksınız! 

Ne güzel demiş filozof: “Geçmişi anımsamayanlar onu tekrarlamaya mahkûmdur.” 

AYM BAŞKANI: DEVLETİN SONU OLUR
Çarşamba yayımlanan Resmi Gazete’ye baktınız mı? 

FETÖ sanığı eski Yargıtay üyesi Mustafa Kılıç’ın yaptığı başvuruya dair Anayasa Mahkemesi’nin kararı vardı. 47 sayfalık kararın ayrıntılarına girmeyeceğim. 

Sadece Başkan Zühtü Arslan’ın “farklı gerekçe” başlığı altında yazdıklarına dikkat çekmek istiyorum: 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
TOKİ’nin kasasındaki şüpheli işler 23 Eylül 2022 | 861 Okunma Süleyman Soylu trolleri 21 Eylül 2022 | 1.601 Okunma AKP ve MHP’de LGBT videosu endişesi 16 Eylül 2022 | 2.523 Okunma Bedel ödeyecekler 14 Eylül 2022 | 1.048 Okunma Genel müdürün sakladığı üç yıl 09 Eylül 2022 | 1.549 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar