Erdoğan: Delil yoksa neden tutukladınız?

Cumhuriyet gazetesi yazarı (06 Ocak 2022) Barış Pehlivan : ''Beklentim doğru çıkıyor: Muhalefet belediyelerine operasyonlar hızlanacak.''

“Böyle giderse daha çok para çıkacak cebimizden” dedi. “Açar mısınız” dedim. İki haberi masama koydu...


Biri, Anadolu Ajansı’nın iki ay önceki haberi: “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), çoğunluğunu FETÖ mensuplarının yaptığı 30 bin 63 başvuruyu reddetti.”

Diğeri, DW Türkçe’nin aynı günlerdeki haberi: “AİHM, 15 Temmuz sonrası KHK ile görevden uzaklaştırılan 427 hâkim ve savcı tarafından açılan davalarda hak ihlaline hükmetti. Davacıların her birine 5 bin Avro tazminat ödenmesine karar verildi. Darbe girişimi sonrası görevlerinden uzaklaştırılan memurlara ilişkin AİHM gündeminde beş bin başvuru daha bulunuyor.”

Aynı konuda ama farklı açılı haberlerdi. Konuştuğum kişi “Bugün dünden belliydi” diyerek, yargı kulislerinde fısıldanan bir kritik görüşmeyi anlattı.

2018 yılı...

Adalet Bakanlığı’ndan bir heyet resmi ziyaret için Strasbourg’daydı.

Temasların bitiminde, AİHM yetkilileri ile 15 Temmuz sonrası ülkede yaşananlarla ilgili fikir alışverişi için bir araya gelindi.

Deniyor ki... AİHM Başkanı orada bulunan Adalet Bakanlığı Müsteşarı’na şöyle özetlenebilecek bir konuşma yaptı:

“Darbe girişimi sonrası yaklaşık 4 bin 500 hâkim ve savcıyı meslekten ihraç ettiniz. Evet, devlet kamu gücünü kullanan kişilere karşı güven zafiyeti yaşarsa bu tasarrufta bulunabilir. Ancak ihraçlar sonrası dosyasına hiçbir aleyhte delil konulamayan, yaklaşık 800 hâkim ve savcı tespit ettik. 

....

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Neden benim yazmamı beklediniz? 30 Eylül 2022 | 1.174 Okunma Bu dosyada bir gariplik var 28 Eylül 2022 | 1.144 Okunma TOKİ’nin kasasındaki şüpheli işler 23 Eylül 2022 | 889 Okunma Süleyman Soylu trolleri 21 Eylül 2022 | 1.608 Okunma AKP ve MHP’de LGBT videosu endişesi 16 Eylül 2022 | 2.528 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar