CHP’deki istifalara az kaldı

Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Barış Pehlivan'ın bugünkü (02.11.2022)''CHP’deki istifalara az kaldı'' başlıklı yazısı.

“Mevcut milletvekillerinin en az yüzde 50’si artık Meclis’te olmayacak.” 

Bu sözü duyduğumda “çok kavga çıkar” dedim içimden. 

Çünkü Ankara’da nabız yoklayanlar çoğalmış. Mevcut milletvekillerinin yanı sıra sürpriz isimler de yeni dönemde Meclis’te olmak istiyormuş. Bir de parti yöneticileri de listeye girmek isteyince genel başkanların işi çok zormuş. 

İşte CHP biraz da bu yüzden bazı işleri sonraya bırakmak istemiyormuş. Mesela, partinin il ve ilçe yöneticileri arasından milletvekili olmak isteyen çok sayıda isim varmış. Öyle ki İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerdeki çok sayıda parti yöneticisi, görevinden istifa edip Kılıçdaroğlu’nun masasına aday adaylığını koymayı düşünüyormuş. 

Ama bir yandan da seçim yaklaşıyor... Bundandır ki istifaların örgütlerde yaratacağı boşluğun dolması için takvimin erkene alınmasına karar verilmiş. Hatta, aralık başına kadar bu konuda bir genelge hazırlanması planlanıyormuş. Hani “seçim limanına gidecek gemiler kaptansız kalmasın” diye yapılıyormuş bu.  

Hazırlanacak genelgeye dikkat çekici bir bölüm de eklenmesi düşünülüyormuş. Deniyor ki yerel yönetimlerdeki seçilmişlerin istifa etmemesi yönünde bir tavsiye de olacakmış. Yani, genelge aracılığıyla belediye başkanlarına ve belediye meclis üyelerine “siz mevcut görevinize devam edin” telkininde bulunulacakmış.  

Özetle... 

CHP Genel Merkezi’ndeki kurmayların kendi aralarında yaptığı konuşmaları okudunuz. 

Genel başkanını cumhurbaşkanı yapmak isteyen parti, aday açıklanmadan kendi içindeki bu işi bitirmek istiyor.

AKP’DE ‘SARI CEMAL’ PANİĞİ
Ben AKP’lilerin yalancısıyım. 

Bir süredir “Sarı Cemal” kod adlı bir Twitter hesabını konuşuyorlarmış. 

O hesap ki üst düzey AKP kurmaylarından iktidara yakın gazetecilere kadar birçok kritik ismi hedef almış. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kadınlığı sömüren AKP’li 27 Ocak 2023 | 779 Okunma Seval Türkeş: ‘MHP’de karanlık eller var’ 25 Ocak 2023 | 1.858 Okunma İBB’deki iltisaklı müfettiş 20 Ocak 2023 | 748 Okunma AKP’nin ev ev seçim planı 18 Ocak 2023 | 1.283 Okunma RTÜK’ten Acun’a kıyak 13 Ocak 2023 | 725 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar