Çataklı itirafını görmezden geldiler

Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Barış Pehlivan'ın bugünkü (01.02.2022)'' Çataklı itirafını görmezden geldiler'' başlıklı yazısı.

Kaçtır yazacağım, şimdi kısmet oldu. 

Biliyorsunuz; her sevmediğine “terör iltisaklı” diyen içişleri bakanının yardımcısı İsmail Çataklı’nın ağabeyi Osman Çataklı da terör şüphelisi çıktı. 

Nihayetinde o ağabeyin, yurtdışındaki FETÖ okullarının kurucusu ve Fethullah Gülen’in emriyle Bank Asya’ya para yatıranlar listesinde olduğu ortaya döküldü.

Hayır, bakan yardımcısı Çataklı’nın konuya dair çelişkili ifadelerini hatırlatmayacağım. Sadece sorum var. 

Ağabeyini gündeme getiren CHP’li Özgür Özel’e, İsmail Çataklı “Yılbaşı iznine geldi, savcılığa ifadesini verdi” dedi. 

Sorum şu: Osman Çataklı hakkındaki soruşturma kapsamında firariydi ve hakkında yakalama kararı vardı. Yani Türkiye’ye adım attığı anda gözaltına alınmalıydı. 

Sahi, kanunun emri yerine getirildi mi? 

Yoksa, gözaltı olmasın diye ağabey Çataklı Türkiye’ye adım atar atmaz sınırda mı ifadesi alındı? 

Neyse, ben aslında başka bir şey yazacaktım. 

Ömer Fatih Taze diye bir eski savcı var. Birçok kez rüşvet / irtikap soruşturması geçirmiş ve cezalandırılmış bir eski yargı mensubu. Kendisine sorsanız, eski Fethullahçı olduğunu ve örgütten ayrıldığı için başının belaya girdiğini iddia ediyor. 

Gel zaman git zaman... 

Ne zamanki Fethullahçılar sanık sandalyesine oturmaya başlıyor, bu eski savcı Taze bir itirafçı oluyor. Öyle ki isim isim örgüt sohbetlerinde gördüğü devlet görevlilerini ifşa ediyor. Dahası, söyledikleri üzerinden birçok isme FETÖ’den hapis cezası veriliyor. 

Şimdi... 

O ifadelerden biri masamda. 

Tarih: 25 Mart 2019. 

Ömer Fatih Taze, Yargıtay’da sanık olan eski yargı mensuplarına dair yine tanık sandalyesinde. İfadesi Kahramanmaraş’tan talimatla alınıyor. 

Ve bakın özetle neler diyor: 

“Ben 1995 yılında hâkim adayı olarak mesleğe başladım. Eğitim merkezine gittiğimde o dönem cemaat olarak bilinen yapıyla tanıştım, eğitim merkezindeki arkadaşlar aracılığıyla bu yapıya dahil oldum, 2005 yılında bu yapıdan ayrıldım, yapıdan ayrıldığım için o tarihten 2015 yılına kadar da çeşitli idari soruşturmalara tabi tutuldum. İlk olarak 2007 yılında cumhurbaşkanlığı makamına Hakkâri ilinden bu yapıyı şikâyet ettim. (...)

(...) Çermik ilçesine ilk müfettiş geldi, isimsiz-imzasız olarak FETÖ tarafından gönderilen dilekçeler üzerine işleme başlanıldı, hakkımda rüşvet almak suçundan Diyarbakır’da dava açıldı. Bu davadan beraat etmeme rağmen cemaatin Ankara’daki yapılanmasının sahte sunumu ile hakkımda menfaat şayiasından yer değiştirme cezası verildi ve meslek hayatım bitirildi. (...)” 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
AKP’de aday rahatsızlığı 22 Mart 2023 | 2.899 Okunma Ünlü YSK itirafı doğru mu? 17 Mart 2023 | 1.235 Okunma FETÖ tutuklusuna makam veren Soylu 15 Mart 2023 | 3.691 Okunma Muharrem İnce bakanlık mı istiyor? 10 Mart 2023 | 994 Okunma Asıl kimler aday 08 Mart 2023 | 1.126 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar