Bedel ödeyecekler

Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Barış Pehlivan'ın bugünkü (14.09.2022)''Bedel ödeyecekler'' başlıklı yazısı.

Yüzden fazla pilot Milli Savunma Bakanlığı’na dava açtı.” 

Çok çarpıcı bir bilgiydi bu. İtirazları duymuştum, ancak meselenin yargıya taşındığını yeni öğrendim. Bir hazin Türkiye tarihiydi bu. 

Ne oldu? Şu: 

Fethullahçı pilotlar 15 Temmuz’a kadar Hava Kuvvetleri’ne yerleştirildi. 15 Temmuz olunca havadan bizi vurdular. 15 Temmuz’dan sonra ise Türk Silahlı Kuvvetleri’nden atıldılar. 

600’den fazla örgüt üyesi pilottan bahsediyorum... 

Peki, göz göre göre Fethullahçıları orduya yerleştirenlere dokunulmamışken onların tasfiye edildiği ordudaki pilot açığı nasıl kapatıldı? 

Şöyle: 

Eskiden bir pilotun TSK’de mecburi görev süresi 15 yıldı. Bu zaman dilimi dolunca ordudan istifa edebiliyor ya da emekli olabiliyorlardı. Gerek Fethullahçıların baskısıyla gerekse özel gerekçelerle birçok pilot da 15 Temmuz’dan önce bu yolu seçti. TSK’den ayrılınca da bildikleri tek şeye, yani uçmaya devam ettiler. Kimi Türk Hava Yolları’nda, kimi ise Pegasus gibi özel hava şirketlerinde işe başladı. Yani artık sivildiler ve aileleriyle birlikte hayatlarına yeni bir rota çizmişlerdi.  

Gün geldi...

15 Temmuz oldu. Yıllarını verdikleri kurumu işgal edenler halkı bombaladı. 

Gün geldi... 

Milli Savunma Bakanlığı bir yazı gönderdi. “Senin değerini bilemedik, her şeyi bırak bana dön” diyordu özetle. Rica gibi de değildi, zira “eğer dönmezsen...” diye de bir uyarı vardı. 

Zira... 15 yıllık “mecburi hizmet” pilot açığını kapatmak için 21 yıla çıkarılmıştı. Yıllar yıllar önce ordudan ayrılan, artık sivil yolcu taşıyan pilotlar orduya yeniden çağrılıyordu. Onlara “En az altı yıl daha asker kalacaksın” deniyordu. Gelmeyenlere ise “sen bilirsin, o halde sivildeki uçuş lisansını da altı yıl boyunca askıya alırız” diye bir uyarıda bulunuluyordu. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Çataklı itirafını görmezden geldiler 01 Şubat 2023 | 784 Okunma Kadınlığı sömüren AKP’li 27 Ocak 2023 | 825 Okunma Seval Türkeş: ‘MHP’de karanlık eller var’ 25 Ocak 2023 | 1.861 Okunma İBB’deki iltisaklı müfettiş 20 Ocak 2023 | 748 Okunma AKP’nin ev ev seçim planı 18 Ocak 2023 | 1.286 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar