Bana bir masal anlat baba

Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan bu hafta 'Bana bir masal anlat baba' başlıklı yazısını kaleme aldı.

Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde... Pire berber iken, deve tellal iken, ben anamın beşiğini tıngır mıngır sallar iken... Tıngır elek, tıngır felek demişler, bu masalı şöyle anlatmışlar:

Kaf Dağı’nın ardındaki ormanlarla kaplı ülkede bir kuş türü varmış. Fırsatçılığıyla, hırslarıyla ve diğer kuşlara kurduğu tuzaklarla bilinirmiş. Sevmeyeni olduğu kadar, koruyanı da çokmuş. Ormanın kralı aslan mesela, o kuşlara çok şey borçluymuş. Zaman zaman yanında gezdirir, onları onore edermiş.

Gün gelmiş, kral o kuş familyasından birini ormandaki bazı ağaçlardan sorumlu yapmış. Ülkede yer yerinden oynamış, “Aman efendim bu nasıl olurmuş, başkası yok muymuş!” Herkes kralın o kuşlara vefası olarak düşünmüş bu görevlendirmeyi.

Halbuki...

İşin rengi başkaymış. Bilinmiyormuş ki görev verilen o kuşun aslında geniş familya ile arası bozukmuş. Öyle ya, ağabeyi ile prenses eşi yakın zamanda ayrılmış. Hatta ve hatta o çiçeği burnunda yönetici olan kuşun, ağabeyi ile de arası iyi değilmiş.

Dahası...

Kuşların özel hayatı, hangisinin hangisini aldattığı, kimin nelerden zaten haberdar olduğu elbette bu masalın konusu değil. Ama işte dedikodunun bini bir paraymış. Ormanın dehlizlerinde meğer neler neler dönmüş...

Ayrılıkların olmadığı zamanlar, o kuşlar deniz kenarında küçük kuzguncukların da yaşadığı bir barınakta mutlu mesut zamanlarını geçiriyormuş. Masal bu ya, meğer prenses kuşun eşi ağabey kuş, o barınağa “tekke” diyormuş. Yetmiyormuş, kendisini “şeyh” sanıyormuş. Hatta ve hatta, özellikle babalarıyla sorunu olan bazı dişi kuşları çevresinde topluyormuş. Onlara önce yardımcı olup, sonra kendisine mecbur bırakıyormuş. Hayale bakın ki, o mağdur ve masum dişi kuşlardan çevrili bir cemaat yaratmayı arzuluyormuş. Öyle ki bir ada ülkesinde “şeyhliğini ilan etmesinin” teklif edildiğini bile çevresine anlatıyormuş.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kim bu Şevki Yılmaz’ın savcıları 21 Şubat 2024 | 721 Okunma CHP’de aslında ne yaşanıyor 16 Şubat 2024 | 1.410 Okunma Cem Küçük’ü koruyup polisi korumayanlar 14 Şubat 2024 | 3.445 Okunma Merkez ve yerelin kesiştiği sünnet düğünü 09 Şubat 2024 | 701 Okunma Erdoğan’ın İBB arşivi 07 Şubat 2024 | 1.126 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar