AKP’deki Soylu söylentisi

Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Barış Pehlivan'ın bugünkü (05.10.2022)''AKP’deki Soylu söylentisi'' başlıklı yazısı.

Düşünün, neredeyse her tweet’e her köşe yazısına cevap veriyor.

Arada ağzını da bozuyor.

Lakin artık kaç tane oldu bilemiyorum ama istifa iddialarına sessiz kalıyor.

Onun yerine trolleri konuşuyor.

Son olarak Milli Gazete’de okudunuz. Neymiş, Süleyman Soylu kabinede “affını” istemiş, Erdoğan ise sessiz kalarak cevabını vermişti.

“Herhalde olmamıştır” derken, yakın çevresi de yalanlarken AKP içinde konuşulan bir dedikodu ta bana kadar geldi. 

İddia o ki Bakan Soylu “İstifa ediyorum” demiş; Cumhurbaşkanı Erdoğan cevap bile vermemiş ama iş orada kalmamış. 

Geçen hafta pazartesi gecesi, kabinenin ardından, Soylu özel bir uçakla İstanbul’a inme hazırlığı yapmış. Uçak indiğinde onu karşılayacak taraftarları da hatta bazı gazeteciler de hazırlanmış. Soylu istifasını kamuoyuna duyuracak, bir de manifesto niteliğinde konuşma yapacakmış.

Ancak o gece Bakan Soylu’nun telefonunu kritik bir isim aramış. Elbette kendi adına değil, Erdoğan adına. Güvenlik bürokrasisinin bu önemli ismi, Soylu’ya “Orada dur” demiş. Hem de sert bir şekilde. Hep çok şey bildiğini söyleyen Soylu’ya onun hakkında bildiklerini anlatmış. Bana garip geldi fakat telefondaki ses Çalışma Bakanlığı dönemini işaret etmiş...

Telefonu kapatınca muhasebe yapan Soylu’nun uçağı önce sabaha ertelenmiş. Sonra da iptal olmuş.

Erdoğan, bu yolla, “Sen istifa edemezsin, gerektiği zaman ben seni alırım” demiş.

Evet, AKP’de konuşulan hikâye böyle.

Soylu’nun teşkilat tarafından da üsttekiler tarafından da pek sevilmediği herkesin malumu. Öyle olunca bire beş de katılmış mıdır? Mümkün. 

Hatta konuştuğum AKP’nin ünlü ekran yüzlerinden bir isim “Seçim öncesi Soylu’nun görevden alınacağını düşünmüyorum. Parti içindeki sevmeyenleri böylesi iddialarla onu öfkelendirerek yanlış tepki vermeye itiyor” bile dedi. 

Gel gör ki konuşulanlar öyle böyle değil. Ankara kulislerinin her köşesinde duyduğunuz şu söylentilere kayıtsız kalmak ne mümkün: 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
O hastanenin şüpheli sicili 25 Kasım 2022 | 2.627 Okunma Süleyman Soylu yargılanamaz mı? 23 Kasım 2022 | 1.561 Okunma Öcalan ile altı saat ne konuşuldu 18 Kasım 2022 | 2.018 Okunma Sosyalistlerin cumhurbaşkanı adayı olacak mı? 16 Kasım 2022 | 1.485 Okunma ‘Erdoğan’ın askerlerini’ kim engelliyor 11 Kasım 2022 | 1.089 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar