Adliyede Cübbeli Ahmet yoğunluğu

Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Barış Pehlivan'ın bugünkü (31.08.2022)''Adliyede Cübbeli Ahmet yoğunluğu'' başlıklı yazısı.

“Bana söven kadar kimseye söven yok. Şu anda on binlerce hakaret var ki ne cumhurbaşkanına bu kadar var ne de bir bakana...” 

Ahmet Mahmut Ünlü namı diğer Cübbeli Ahmet böyle diyordu telefonda. 

Zira... 

Bir değil, iki değil, üç ayrı kaynaktan benzer iddiayı duydum: Meğer Cübbeli Ahmet kendisine sosyal medyadan hakaret eden herkese dava açıyormuş. Bu davalar öyle bir noktaya ulaşmış ki binlerce insanın şüpheli ya da sanık olduğu konuşuluyor. 

İşin haberlik tarafı ise tam da burada başlıyor. Cezalandırılmaktan korkanlar, Cübbeli Ahmet’in avukatlarıyla uzlaşma yoluna gidiyormuş. Avukatların önce 10 bin lira almayı teklif ettiği, pazarlıkla en az 5 bin liraya anlaştıkları söyleniyor. Binlerce dosyadan bahsedildiğine göre, “hakaret” karşısında kazanılan paranın miktarı da milyonları buluyor. 

Cübbeli Ahmet’in bu yaptığının zamanında Adnan Oktar Grubu tarafından izlenen bir strateji olduğu da adliye koridorlarında fısıldanıyor. 

Söylentiler o kadar yayılmış ki... 

Cübbeli Ahmet’in şikâyetiyle müvekkili yargılanan bir avukat, mahkemeden şu soruların araştırılmasını bile istemiş:

- Müştekinin ülke genelinde “hakaret” suçlaması ile şikâyetleri sebebi ile kaç adet soruşturma dosyası vardır?

- Yapılan soruşturmalar sonucunda kaç adet dava dosyası açılmıştır?

- Yürütülen kovuşturma ve soruşturma dosyalarının kaçında uzlaşma sebebi ile düşme veya KYOK sonucuna dair karar verilmiştir?

- Uzlaşma sağlanan kaç adet dosyada, uzlaşmanın konusunu maddi menfaat oluşturmuştur?

- Uzlaşma dosyaları sebebi ile müştekinin elde ettiği maddi menfaat toplamı nedir? 


‘BEN O ZAMAN KATRİLYONLUK OLMUŞTUM AMA GÖRMEDİM’ 
İşte bu iddiaları sormak için Cübbeli Ahmet’i aradım. Ve davalar yoluyla bir gelir kapısı açıp açmadığını sordum. Başladı anlatmaya: 

“Davalardan haberim var. Bana söven kadar kimseye söven yok. Irz, ana, avrat, ölüme, geçmişime... Böyle bir hürriyetin olmaması lazım. Para da kazandığımız yok. Çoğu dosyalardan 2 bin 500 lira... Öyle 100-150 bin liralık açtığımız ve kazandığımız yok. Avukatlar ne alıyor, onu bilmiyorum tabii... Bize bazı böyle gönderdikleri oluyor. Bunu çekindirmek için yaptık... Çünkü biri mesela ‘şarlatan’ diyordu, artık diyemiyor. Adam, ‘hemen dava açıyorlar, ağzıma geldi ama demeyeyim’ diyor şimdi. Benim istediğim buydu. Başka bir çaresi de yoktu. Şu anda binlerce, hatta on binlerce hakaret var ki ne cumhurbaşkanına bu kadar var ne de bir bakana...”

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
O hastanenin şüpheli sicili 25 Kasım 2022 | 2.626 Okunma Süleyman Soylu yargılanamaz mı? 23 Kasım 2022 | 1.561 Okunma Öcalan ile altı saat ne konuşuldu 18 Kasım 2022 | 2.018 Okunma Sosyalistlerin cumhurbaşkanı adayı olacak mı? 16 Kasım 2022 | 1.485 Okunma ‘Erdoğan’ın askerlerini’ kim engelliyor 11 Kasım 2022 | 1.089 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar