Soldan geçinen müflis enteller

Sözün özü; geçmişi yanılgı ve yenilgilerle dolu sol liberallerin, müflis entellerin, 2. Cumhuriyetçilerin gürültüsü çok, yaşamda karşılıkları yok.

Kalpaksız Kuvayi Milliyeci Uğur Mumcu, ülkemizde Kemalist, Atatürkçü, Cumhuriyetçi olmadan, sosyalist olunamayacağını vurgulardı. Aydınlanma bilgesi İlhan Selçuk“tatlı su entelleri” olarak nitelerdi, eskinin hızlı solcusu dönekleri. “Ali Kemalistler” dediği bu tipler arasında, geçmişte tanıdığı tipler de vardı; “günahlarımız” diye anardı. Cumhuriyet şehidi Ahmet Taner Kışlalı ise aydın ile entel arasındaki farka dikkat çekerdi. “Aydın, kendini toplumundan sorumlu sayar. Gerçeği arar. Entel için ise toplum, sadece araçtır. Amaç, kendi kendini tatmindir. Entel, moda olan düşüncenin peşindedir” derdi.  

Üç büyük ustamızı, birlikte çalıştığımız, el almaktan, talebesi olmaktan gurur duyduğumuz üç seçkin Cumhuriyet aydınını anmamızın nedeni, ideolojik. Güncel bir tartışmadaki saflaşmayla ilgili. Liberal solculara, soldan geçinen siyaset esnafına ilişkin. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bir hoca ve bir usta: Kışlalı ve Coşkun 21 Ekim 2020 | 193 Okunma Kırgızistan’daki gerilim, FETÖ ve Avrasya jeopolitiği 17 Ekim 2020 | 1.254 Okunma Kıbrıs Türkleri kime, hangi mesajı verdi? 14 Ekim 2020 | 461 Okunma KKTC seçimleri, Doğu Akdeniz ve Mavi Vatan 10 Ekim 2020 | 182 Okunma Karabağ - Kıbrıs hattı, Kafkasya - Akdeniz hattıdır 07 Ekim 2020 | 1.655 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar