Joe Biden, ‘derin devlet’ ve Türkiye

İki ülke ilişkilerinde sorunlar yapısaldır. Joe Biden da ABD müesses nizamından, “derin devletinden” bağımsız değil, tersine onun rahle-i tedrisinden geçmiş, ona sadakatini kanıtlamış, onun onayıyla koltuğa oturmuş 50 yıllık bir politikacıdır.

Joe Biden, başkanlık koltuğuna oturduktan sonra, hem ABD’nin izleyeceği siyaset hem de ABD’de devlet aygıtının, müesses nizamın önceki başkan Donald Trump’a karşı neler yapabileceği konuşuluyor. Biden başkan seçildiği için dünyaya huzur ve barış geleceğine inananlar; ABD’den demokrasi, özgürlük, insan hakları, hukuk devleti bekleyenler çok seviniyorlar. Dahası, liberal ve liberal sol (ne demekse o) çevreler, ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in aile köklerine (annesi Hindistan, babası Jamaika kökenli) atfen, ABD’nin başına esmer tenli bir kadının geçeceği günün hesabını yapıyorlar. Peki, mesele bu kadar basit mi? Hiç de değil.  

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
‘Yeni Türkiye’, ‘yeniden kuruluş anayasası’ ve CIA 20 Şubat 2021 | 399 Okunma ABD’nin kaçıncı küstahlığı bu? 17 Şubat 2021 | 288 Okunma Dost ateşiyle vurulmak değil bu 13 Şubat 2021 | 376 Okunma Türkiye, diplomasinin hangi ilkesini unuttu? 10 Şubat 2021 | 115 Okunma Anayasa yasa mıdır? 06 Şubat 2021 | 1.906 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar 1 yorum