İdlib’deki saldırı neleri gösterdi?

Suriye, Rusya’nın oluruyla, Türk askerlerine saldırdı. Türkiye, hemen karşılık verdi. Saldırının, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ukrayna ziyaretiyle aynı güne denk gelmesi de, zamanlama açısından manidardı.

Suriye, niçin Türkiye’ye saldırdı? Bundan sonra ne olabilir? Birlikte düşünelim.

1) İdlib, Suriye’de kördüğümün çözüleceği bölge. Suriye rejimi için çok önemli. Bir an önce tam denetim kurmak, bu sayede halkına ve dünyaya zafer kazandığı mesajı vermek istiyor. Rejim, İdlib halkını Türkiye’ye doğru sürüp, hem onlardan kurtulmanın hem Türkiye üzerinde yeni bir sığınmacı baskısı kurmanın hesabını da yapıyor.

2) Suriye meselesinde, sahadaki gelişmeler, doğal ve kaçınılmaz olarak, hemen masaya yansıdığından, Suriye rejimi, İran’dan aldığı desteğin bir miktar azaldığı (özellikle Kasım Süleymani’nin ABD tarafından öldürülmesinden sonra) ve Lübnan’daki gerilimin daha da tırmandığı bir süreçte, sonuca gitmek istiyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İdlib’deki saldırı ve Türkiye’nin tavrı 29 Şubat 2020 | 2.833 Okunma ABD’nin Hindistan hamlesinin amacı ne? 26 Şubat 2020 | 4.022 Okunma Dış politikada ölçü, denge, istikrar 22 Şubat 2020 | 146 Okunma Kıbrıs, Doğu Akdeniz ve ittifaklar 19 Şubat 2020 | 300 Okunma İdlib’e NATO’yu çağırmak kime hizmet eder? 15 Şubat 2020 | 3.077 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar