İdlib’deki saldırı neleri gösterdi?

Suriye, Rusya’nın oluruyla, Türk askerlerine saldırdı. Türkiye, hemen karşılık verdi. Saldırının, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ukrayna ziyaretiyle aynı güne denk gelmesi de, zamanlama açısından manidardı.

Suriye, niçin Türkiye’ye saldırdı? Bundan sonra ne olabilir? Birlikte düşünelim.

1) İdlib, Suriye’de kördüğümün çözüleceği bölge. Suriye rejimi için çok önemli. Bir an önce tam denetim kurmak, bu sayede halkına ve dünyaya zafer kazandığı mesajı vermek istiyor. Rejim, İdlib halkını Türkiye’ye doğru sürüp, hem onlardan kurtulmanın hem Türkiye üzerinde yeni bir sığınmacı baskısı kurmanın hesabını da yapıyor.

2) Suriye meselesinde, sahadaki gelişmeler, doğal ve kaçınılmaz olarak, hemen masaya yansıdığından, Suriye rejimi, İran’dan aldığı desteğin bir miktar azaldığı (özellikle Kasım Süleymani’nin ABD tarafından öldürülmesinden sonra) ve Lübnan’daki gerilimin daha da tırmandığı bir süreçte, sonuca gitmek istiyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
ABD’nin güvenlik uyarısını nasıl açıklamalı? 24 Ekim 2020 | 587 Okunma Bir hoca ve bir usta: Kışlalı ve Coşkun 21 Ekim 2020 | 215 Okunma Kırgızistan’daki gerilim, FETÖ ve Avrasya jeopolitiği 17 Ekim 2020 | 1.254 Okunma Kıbrıs Türkleri kime, hangi mesajı verdi? 14 Ekim 2020 | 462 Okunma KKTC seçimleri, Doğu Akdeniz ve Mavi Vatan 10 Ekim 2020 | 182 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar