Dağlık Karabağ kime, hangi dersi verdi?

Dağlık Karabağ sorunu henüz tam olarak çözülmese de Rusya’nın devreye girmesiyle sağlanan ateşkes sonucu yeni bir aşamaya ulaştı.

Dağlık Karabağ sorunu henüz tam olarak çözülmese de Rusya’nın devreye girmesiyle sağlanan ateşkes sonucu yeni bir aşamaya ulaştı. Ermenistan’ın işgali altında olan ve Azerbaycan topraklarının beşte birini oluşturan Dağlık Karabağ’da son birkaç aydır yaşananlar, dünya, bölge ve ülkemiz açısından derslerle dolu. Tartışalım... 

Rusya en çok kazanan devlet oldu. Kendi istediği zamanda, zeminde ve şartlarda sağladığı ateşkesle bölgede zaten güçlü olan Rus nüfuzu daha da pekişti. Dünyaya, başta da ABD ve Fransa’ya, yani Minsk Grubu’nda birlikte eşbaşkanlık yaptığı iki büyük devlete “Bu bölge benden sorulur. Sizin fazla bir etkiniz yok” mesajı verdi.  

Rusya Ermenistan’a, Erivan’daki ABD ve Batı destekli iktidara, “Sizi Azerbaycan’ın elinden ben kurtardım. Devreye girmesem çok daha kötü duruma düşerdiniz. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
AB, Türkiye’yi üye yapar mı? 02 Aralık 2020 | 1.296 Okunma Katar’ın Türkiye’yle ilgili hesabı ne? 28 Kasım 2020 | 2.743 Okunma Süleymaniye’deki çuval ve Doğu Akdeniz’deki haydutluk 25 Kasım 2020 | 1.274 Okunma Pompeo’nun Patrikhane ziyaretinin asıl hedefi ne? 21 Kasım 2020 | 1.884 Okunma Türkiye, neyin olmayacağını gördü mü? 18 Kasım 2020 | 873 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar 1 yorum