Dağlık Karabağ kime, hangi dersi verdi?

Dağlık Karabağ sorunu henüz tam olarak çözülmese de Rusya’nın devreye girmesiyle sağlanan ateşkes sonucu yeni bir aşamaya ulaştı.

Dağlık Karabağ sorunu henüz tam olarak çözülmese de Rusya’nın devreye girmesiyle sağlanan ateşkes sonucu yeni bir aşamaya ulaştı. Ermenistan’ın işgali altında olan ve Azerbaycan topraklarının beşte birini oluşturan Dağlık Karabağ’da son birkaç aydır yaşananlar, dünya, bölge ve ülkemiz açısından derslerle dolu. Tartışalım... 

Rusya en çok kazanan devlet oldu. Kendi istediği zamanda, zeminde ve şartlarda sağladığı ateşkesle bölgede zaten güçlü olan Rus nüfuzu daha da pekişti. Dünyaya, başta da ABD ve Fransa’ya, yani Minsk Grubu’nda birlikte eşbaşkanlık yaptığı iki büyük devlete “Bu bölge benden sorulur. Sizin fazla bir etkiniz yok” mesajı verdi.  

Rusya Ermenistan’a, Erivan’daki ABD ve Batı destekli iktidara, “Sizi Azerbaycan’ın elinden ben kurtardım. Devreye girmesem çok daha kötü duruma düşerdiniz. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Üretim ekonomisine nasıl geçilir? 01 Aralık 2021 | 1.873 Okunma Ekonomik kurtuluş ve devletçilik ilkesi 27 Kasım 2021 | 101 Okunma Ekonomide savaş nasıl kazanılır? 24 Kasım 2021 | 3.235 Okunma Ekonomiyi düzeltmek kolay mı? 20 Kasım 2021 | 300 Okunma ABD kuşatmasının hedefleri neler? 17 Kasım 2021 | 640 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar 1 yorum