ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Kaşıkçı cinayeti ve Suudi Arabistan – ABD ilişkileri

Suudi Arabistanlı gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın, ülkesinin İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülmesi, sorunun diğer boyutlarının yanında, ABD - Suudi Arabistan ilişkilerine daha yakından bakmayı da gerektiriyor .

Barış Doster
Barış Doster Cumhuriyet Gazetesi
20 Ekim 2018 | 8.3 K

Suudi Arabistanlı gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın, ülkesinin İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülmesi, sorunun diğer boyutlarının yanında, ABD - Suudi Arabistan ilişkilerine daha yakından bakmayı da gerektiriyor. Çünkü iki ülkenin ilişkileri yoğun, derin ve çok yönlü. ABD’nin Ortadoğu’da Suudi Arabistan’a ihtiyacı var. Suudi Arabistan açısından ise ABD desteği vazgeçilmez, yaşamsal. Bu ilişkinin boyutlarını daha iyi anlamak için, ABD’nin Ortadoğu’ya ilişkin hesaplarını sıralamakta yarar var.
1) İsrail’in güvenliğinin pekiştirilmesi.
2) Bölgenin enerji kaynakları ve enerji güzergâhları üzerinde ABD’nin söz sahibi olması.
3) Dört bölge ülkesinin (Türkiye, İran, Irak, Suriye) bölünmesiyle, ABD güdümünde ve İsrail himayesinde bir Kürt devletinin kurulması.
4) İran’ın bölgede artan etkisinin önlenmesi, bu ülkenin kuşatılması, tercihen rejiminin değiştirilmesi.
5) Rusya’nın Ortadoğu’da yükselen nüfuzunun dizginlenmesi.
6) Enerji tedariki açısından bölgeyle yakından ilgilenen, muazzam ekonomik gücü sayesinde bölgede ağırlığı artan Çin’in yükselen etkisinin engellenmesi.
ABD’nin bu hedeflerinin hangisini ele alırsak alalım, bölgede Suudi Arabistan’a olan ihtiyacı görülüyor. Çünkü Suudi Arabistan’ın Körfez’deki Arap ülkeleri üzerinde etkisi büyük. İsrail’le yakın ilişkileri var. Sünni Arap âleminin liderliği konusunda, görünürde iyi ilişkilere sahip olsa da, gerçekte Mısır ile rekabet ediyor. Mısır kökenli Müslüman Kardeşler örgütünü (İhvan) tehdit olarak görüyor. ABD silah sanayisinin en önemli müşterileri arasında. İslam NATO’su, Arap NATO’su gibi projelerde başı çekiyor. İran ile tarihsel, siyasal, toplumsal, mezhepsel, etnik, jeopolitik, stratejik, ekonomik rekabet içinde ve İran’a karşı bölgede yürütülen vekâlet...

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER