Türk aile düzeni (1)

Eğer bir toplumu tanımak istiyorsanız önce o toplumdaki aile düzenini incelemeniz gerekir. Bütün mirasını devraldığımız Osmanlı aile düzenini tanımaz, bilmezsek bu günü, Cumhuriyet ailesini anlamakta zorlanırız.

Osmanlı aile düzeninde yaşamın çok büyük bir bölümü ev çatısı altında geçerdi. Yaşam ve ölümün insan ömrünün iki kaçınılmaz sonucu olması inancıyla yaşlılar, yeni yetişenlere armağan edecekleri en değerli varlığın, yaşama değer katan, renklendiren, anlam veren telkinler, gelenekler ve görenekler olduğunu bilir, bunların üzerinde titrer, kendilerinden sonrakilerin de doğruluğuna ve iyiliğine inandıkları duygulara sahip olmaları için çırpınırlardı.

Özetle çocuk, ailenin sadece umudu değil avunma nedeniydi de. Evlat, nimet ve berekletti İslam imanına göre. Her doğanın rızkını Allah verirdi. Bu nedenle çocuk düşürmek ya da aldırmak çok büyük günahtı. Çocuğu olmasına karşın mutluluğu evinde aramayan, alınterini ailesinden esirgeyen ayıplanırdı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Pentagon'un yeni yol haritası 16 Kasım 2020 | 961 Okunma Bağnazlık-ırkçılık ve cehalet! 14 Kasım 2020 | 440 Okunma AK Parti'den çooook önce, Adapazarı'nda da deprem olmuştu Kemal beyim! 07 Kasım 2020 | 1.581 Okunma "Kürt sorunu mutlaka bir çözüme kavuşmalı!" 31 Ekim 2020 | 1.441 Okunma Egemenliğin yolu Orta Doğu'dan geçer 24 Ekim 2020 | 419 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar