Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası ve ötesi…

Milli Mücadele önderleri arasındaki ayrılığın nedenleri maddi değil manevidir. Bu nedenlerin arasında sonradan gelenlerin öndekileri itmesiyle başlayan hiyerarşi çekişmeleri, kıdem çatışmaları yer alır.

Anlaşmazlıklar, kurulacak yeni düzenle ilgiliydi. Ulusal Egemenlik temel amaçtı. İşte anlaşmazlık bu temelin yorumlanmasından kaynaklandı.

Ve Kazım Karabekir, Ali Fuad, Refet , Cafer Tayyar Paşalarla Hüseyin Rauf ve Adnan Bey Halk Fırkasından ayrılarak yeni bir fırka, yani siyasi parti kurmaya karar verdi.

O zamanlar Halk Fırkasının başında Cumhuriyet deyimi yoktu. Muhalifler yeni kurdukları fırkanın başına Cumhuriyetçi olduklarını yazdırınca Halk Fırkası da Cumhuriyetçiliğini tescil ettirdi.

Her şey iyi hoştu da Gazi'nin durumu ne olacaktı? Anayasa Devlet Başkanına tam tarafsızlık emrediyordu. Ancak Gazi bunu yapmadı ve Cumhuriyet Halk Fırkasının arkasında yerini aldı. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Pentagon'un yeni yol haritası 16 Kasım 2020 | 960 Okunma Bağnazlık-ırkçılık ve cehalet! 14 Kasım 2020 | 439 Okunma AK Parti'den çooook önce, Adapazarı'nda da deprem olmuştu Kemal beyim! 07 Kasım 2020 | 1.579 Okunma "Kürt sorunu mutlaka bir çözüme kavuşmalı!" 31 Ekim 2020 | 1.440 Okunma Egemenliğin yolu Orta Doğu'dan geçer 24 Ekim 2020 | 418 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar