‘Paralel yapı (FETÖ) evanjelisttir!’

Tarih Ekim 2015, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Güney Amerika'ya giderken,  uçakta gazetecilere Paralel Yapı konusunda düşüncelerini açıkladı. Kimi yazarlar Paralel Yapı'yı 'Opus Dei'ye benzetince Tayyip Bey anlatmaya...

Tarih Ekim 2015, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Güney Amerika'ya giderken,  uçakta gazetecilere Paralel Yapı konusunda düşüncelerini açıkladı. Kimi yazarlar Paralel Yapı'yı 'Opus Dei'ye benzetince Tayyip Bey anlatmaya başladı:

"Bunlar tarikat havasında değiller. Bu Amerika'da fazla yaşamanın getirdiği bir şey de olabilir. Türkiye'den 1999'da gidiş, sonrasında ABD'de yapılan şeyler ortada. Ama tabanları bunu bilmiyor. Meşruiyet olarak algılıyor... Öyle şeyler vardır ki bulunduğunuz makam bunları söylemenize izin vermez. Bunlarda bir kere insana acıma diye bir şey yok. Geçenlerde bir başlık atmışlardı: Kod adı Süfyan yeri Sincan! Kimin kod adı Süfyan? Beni kastediyorlar. Beddua ediyorlar sürekli..."

Peki Tayyip Bey'in Paralel Yapı'yla ilgili 'Opus Dei' benzetmesi yerine evanjelistlere daha çok benziyor açıklaması ne anlama geliyor? ABD'de en etkili Hıristiyan tarikatlardan birine dönüşen evanjelistleri, diğer Hıristiyan tarikatlardan ayıran en önemli özellik, siyonizme olan bağlılıkları. Musevilere değil siyonizme! Bu ayrım çok önemli çünkü biri inancı diğeriyse siyasal bir görüşü anlatıyor. Anadolu coğrafyası, Hıristiyanlar için çok önemlidir. Çünkü Hıristiyanlık, havariler döneminde iyiden iyiye yayılmış, bunun sonucu gerçekleşen kurumsal yapılanmanın temellerini Tarsuslu Pavlus atmış. Böylece bu coğrafyada Hıristiyanlık resmi din olarak kabul edilmiş.  İslam'ı kucaklayan Osmanlı her inanca da saygılıydı ancak kendi inançlarından da hiç ödün vermezdi. Bu yüzden Osmanlı döneminde açılan misyoner okulları ve onlarca kilise Türk milletini pek de etkilememiştir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Pentagon'un yeni yol haritası 16 Kasım 2020 | 960 Okunma Bağnazlık-ırkçılık ve cehalet! 14 Kasım 2020 | 439 Okunma AK Parti'den çooook önce, Adapazarı'nda da deprem olmuştu Kemal beyim! 07 Kasım 2020 | 1.579 Okunma "Kürt sorunu mutlaka bir çözüme kavuşmalı!" 31 Ekim 2020 | 1.440 Okunma Egemenliğin yolu Orta Doğu'dan geçer 24 Ekim 2020 | 418 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar