Marşal yardımı değil abi, ABD'ye Türk yardımı!!

ABD Genel Kurmay Başkanı George C. Marshall'ın adıyla anılan, II. Dünya Savaşı sonrasında ABD'nin müttefiklerine yaptığı, yıllar yılı da reklamını sürdürdüğü yardım dillere destan olmuştur.

Marşal Yardımı nedeniyle ABD dünyada müthiş bir kültürel hegemonya kurdu. Örneğin bizimle imzalanan sözleşme gereği ABD filmlerine gösteri özgürlüğü verilmişti! Ne bir vergi ne bir rüsum, ne de bir kısıtlama söz konusuydu.

Bu filmler aracılığıyla çiklet, kola, Amerikan cıgarası, jean, ''loafer'' denen mokasen ayakkabılar, v-yaka süveterler günlük yaşamımıza balıklama daldı. Dahası bu karar Türkiye'de konuşlanmış, p-x denen askeri depolardan alış veriş yapabilen askerleri zengin etti. Örneğin p-x'den 65 TL'ye satın aldığı bir mokasen ayakkabıyı Amerikalı er Türkiye'de el altından 450 TL'ye satıyordu. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Egemenliğin yolu Orta Doğu'dan geçer 24 Ekim 2020 | 377 Okunma Kemal Bey sizin yaptığınız muhalefet antikacıda satılık! 10 Ekim 2020 | 1.450 Okunma "Dünya durdukça biz seninle kardeşiz ciğerparem Amerika!" 05 Ekim 2020 | 320 Okunma "PKK, İngilizlerin kurduğu ABD'nin besleyip büyüttüğü bir örgüttür!" 03 Ekim 2020 | 653 Okunma Büyük Türk 'ünlüleri' yarım Kim Kardeşyan olamadınız gitti! 28 Eylül 2020 | 376 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar