'İzmir'de Başbakan İsmet Paşa'nın resmine kurşun sıkarlar!'

Serbest Fırka'nın açılacağı duyurulduktan sonra İzmir, Fethi Bey'e heyetler yollamaya, telgraflar çekmeye başlar; davet eden edenedir. Hemen, hiç zaman kaybetmeden parti örgütünün kurulmasını istiyordu...

Serbest Fırka'nın açılacağı duyurulduktan sonra İzmir, Fethi Bey'e heyetler yollamaya, telgraflar çekmeye başlar; davet eden edenedir. Hemen, hiç zaman kaybetmeden parti örgütünün kurulmasını istiyordu İzmirli! Fethi Bey olmazlanır, İzmir üsteler, sonunda Fethi Bey, Gazi'ye sorar.

Fethi Beydaha sonraları Gazi Paşanın, yalnız İzmir'e değil Türkiye'nin dört bir yanına gidilmesini, örgütler kurulmasını, partinin belediye seçimlerine de katılmasını önerdiğini söyler. Bunun üzerine İzmir gezisine karar verilir. Fethi Bey İzmir'de bir konuşma yapıp, İsmet Paşa'nın Sivas nutkuna cevap verecekti. İsmet Paşa, Serbest Fırka'nın programını eleştirmiş, özel girişimcilikle ilgili yeni partinin programında yer alan görüşleri yerden yere vurmuştu.

Fethi Beyyola çıkmadan önce Gazi'ye gider veda etmek için:

"Tam giderken kolumdan tuttu, yan odaya geçtik. Adalet Bakanı Mahmud Esad Bey İzmir'den bir telgraf çekmiş. Telgrafta 'Fethi Bey'in İzmir'e geleceği söyleniyor; ancak halk Fethi Bey'den nefret etmektedir. Gelirse halkın hakaretlerine hedef olabilir. Gelmemesinin sağlanmasını rica...' Senin İzmir'e gitmene engel olmak istiyorlar; bunun için de beni kullanacaklar akıllarınca. Mutlaka gitmelisin, ancak çok dikkatli ol. Gemi İzmir'e yaklaşırken halkta düşmanlık belirtisi görürsen sakın limana inme, bana telsizle bilgi ver." (Fethi Okyar; Anılar)

Gemi, limana yaklaşırken çevresini irili ufaklı birçok tekne sardı. Ancak teknelerden "Yaşasın Fethi Bey.. Yaşasın Gazi.." sesleri yükseliyordu. Sanki İzmir boşalmış halk limana yığılmıştı. Milletin hakkında hiçbir şey bilmediği Serbest Fırka'ya bu ilgisi nedendi? Bunun yanıtını Fethi Bey şöyle vermişti: "Halk Partisinin sopa atmak, yani yıldırmak; para kazandırmak yani rüşvetle iş görmek siyasetinden bıkmış usanmış insanlar. "

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Pentagon'un yeni yol haritası 16 Kasım 2020 | 959 Okunma Bağnazlık-ırkçılık ve cehalet! 14 Kasım 2020 | 438 Okunma AK Parti'den çooook önce, Adapazarı'nda da deprem olmuştu Kemal beyim! 07 Kasım 2020 | 1.577 Okunma "Kürt sorunu mutlaka bir çözüme kavuşmalı!" 31 Ekim 2020 | 1.439 Okunma Egemenliğin yolu Orta Doğu'dan geçer 24 Ekim 2020 | 417 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar