İnönü'yü kim cumhurbaşkanı yaptı-2 Mareşal, Fahrettin Altay ve Celal Bayar

Atatürk'ün en eski arkadaşı Orgeneral Asım Gündüz, İnönü'nün Cumhurbaşkanlığına getirilmesi konusuna pek sıcak bakmayıp seçimi TBMM'ye bırakmak istemesi üzerine Fahrettin Altay Paşa...

Atatürk'ün en eski arkadaşı Orgeneral Asım Gündüz, İnönü'nün Cumhurbaşkanlığına getirilmesi konusuna pek sıcak bakmayıp seçimi TBMM'ye bırakmak istemesi üzerine Fahrettin Altay Paşa doğru Mareşal Fevzi Çakmak'ın yanına gider. Kısa bir süre sonra bir yaver Asım Paşa'ya gelerek Mareşal’in kendisiyle görüşmek istediğini haber verir: 

Asım.. Bak Fahrettin ne diyor? Biz, Ordu olarak CB'lığına İsmet Paşa’dan başkasını istemiyoruz diyor. Ordu Müfettişi arkadaşların da düşüncesi buymuş. Sen ne dersin?

Ben, daha önce Fahrettin Altay'a söylediklerimi tekrarladım. Kararı TBMM vermeli, dedim... Mareşal bir süre düşündü sonra gözlerini bana dikti:

Fahrettin dünyanın çok büyük bir bunalıma

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
KÖTÜLÜĞÜN MERKEZİ İNGİLİZ DERİN DEVLETİ-3 Dünyada İngiliz’in işgal etmediği sadece 22 devlet var! 19 Haziran 2019 | 410 Okunma KÖTÜLÜĞÜN MERKEZİ İNGİLİZ DERİN DEVLETİ-2 Ahtapotun kolları 18 Haziran 2019 | 599 Okunma Dünyadaki kötülüğün merkezi - İngiliz derin devleti (1) 17 Haziran 2019 | 813 Okunma Ve örgüt kurulur… 13 Haziran 2019 | 316 Okunma Siyah Sancak - 1 12 Haziran 2019 | 275 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar