BİSMARK: 'Dünyadaki akılların yüzde 90’ı Abdülhamid Handadır!”

Kayzer Wilhelm ve onun Doğu uzmanı dostu Baron Max Von Oppenheim, İngiltere ve Rusya'ya karşı Halife üzerinden bir İslam devrimi (cihad) başlatmak konusunu görüşmektedir.  Oppenheim İslam Cihadını jokerolarak...

Kayzer Wilhelm ve onun Doğu uzmanı dostu Baron Max Von Oppenheim, İngiltere ve Rusya'ya karşı Halife üzerinden bir İslam devrimi (cihad) başlatmak konusunu görüşmektedir.  Oppenheim İslam Cihadını jokerolarak tanımlar. Yani Almanya masaya bu kartı sürdüğünde savaşı kazanacaktır!

"Joker Planı", 29 Ekim 1914'de yürülüğe girer, Osmanlı bayrağı altında, Alman Amiral Souchon komutasında Karadeniz'e çıkan Goeben (Yavuz)  Rus limanlarını bombalar, gemileri batırır ve Rusya Osmanlı'yla savaşa girer; Wilhelm'in Osmanlı'yı apar topar savaşa sokmak için kurduğu bu tezgâh başarıya ulaşır. Wilhelm, "iyi ki İttihatçılar var. Eğer Abdülhamid olsaydı bunu asla kabul etmezdi!" der.  Nitekim Abdülhamid Han sürgüne gönderildiği Selanik'te, Fethi (Okyar) Beye, Almanlara dikkat edilmesi gerektiğini, Osmanlıyı bir oldu bittiyle büyük bir savaşa sokabileceklerini söylemiştir! Alman birliğini kuran Otto von Bismark boşuna "devlet adamları içinde akılların yüzde doksanı Abdülhamid'de yüzde beşi bende diğer yüzde beşi de öbür devlet adamlarında" dememiştir!

Derken 14 Kasım 1914'de Sultan Reşad, Almanların zorlaması ve Enver Paşanın baskısıyla İtilaf devletlerine karşı "Cihad-ı Ekber" ilan eder. O sırada Genelkurmay İstihbarat Başkanı olan Kazım Karabekir, bu cihad ilanının hiç bir işe yaramayacağını Enver Paşa'ya ve Alman generallere anlatır.  Enver Paşa, "menfi propaganda yapma!" der. Enver Paşaya göre cihad bir işe yaramasa biler düşman güçleri İslam bölgelerinde asker tutmaya yönlendirecektir, asıl amaç da budur!

Bu arada İngiltere kesenin ağzını açmış birçok Arap aşiret reisini yanına almıştır bile. Araplar bir Cihad ilanına bakarlar bir de altınlara. Ve altın ağır basar. Zaten İttihatçıları kafir olarak ilan etmişlerdir; onların güdümünde bir halifenin cihad ilan etmesinin etkisiz olacağı inancındadırlar. Böylece hem vicdanlarını aklar hem de ceplerini altınla doldururlar!

Kazım Karabekir, Almanların bu cihad ilanını daha önce Abdülhamid'e Osmanlının çöküşünü önleyecek bir can simidi olarak sunduklarını, sultanın buna gülüp geçtiğini hatırlatırsa da kimseye laf anlatamaz.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Pentagon'un yeni yol haritası 16 Kasım 2020 | 963 Okunma Bağnazlık-ırkçılık ve cehalet! 14 Kasım 2020 | 441 Okunma AK Parti'den çooook önce, Adapazarı'nda da deprem olmuştu Kemal beyim! 07 Kasım 2020 | 1.581 Okunma "Kürt sorunu mutlaka bir çözüme kavuşmalı!" 31 Ekim 2020 | 1.442 Okunma Egemenliğin yolu Orta Doğu'dan geçer 24 Ekim 2020 | 420 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar