Beyrut Fransız konsolosluğunda bir gün...

Devletin bütünlüğünü tehdit eden çalışmaların içyüzünü ortaya koyacak kanıt ve evrakın toplanması görevini Teşkiat-ı Mahsusa Reisi Eşref Bey ele almıştı.

Kısa bir araştırmadan sonra Fransızların tahrikler için kullandıkları merkezin Beyrut, İngilizlerin ise Bağdat olduğu anlaşılmıştı. Almanlar Kudüs'te, İtalyanlar Bingazi'de, Amerikalılarsa her yerde kolları sıvamıştı. Ruslar'sa Mısır'ı mesken tutmuştu.

Eşref Bay, yanına İstiklal Marşı yazarı Mehmet Akif ve Şeyh Salih Şerif El-Tunusi'yi alarak Beyrut'a geldi. İlk iş olarak Fransız Başkonsolosluğuyla ilişkide olanları saptanmaya başladı.

Kapitülasyonların da verdiği özgürlük içinde rahatça çalışan ajanlar, Osmanlı makamlarının vurdumduymazlığından da yararlanarak, birbirleriyle mücadele ediyorlardı. Daha çok Hıristiyan olan, siyaset dışında ticaretle uğraşan Lübnan'lı zenginler, kendilerine her türlü özgürlüğü tanımış olan Osmanlı yönetiminin devamını istiyorlardı.

Bunlardan Hassan El-Abed yazıhanesi

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Pentagon'un yeni yol haritası 16 Kasım 2020 | 963 Okunma Bağnazlık-ırkçılık ve cehalet! 14 Kasım 2020 | 441 Okunma AK Parti'den çooook önce, Adapazarı'nda da deprem olmuştu Kemal beyim! 07 Kasım 2020 | 1.581 Okunma "Kürt sorunu mutlaka bir çözüme kavuşmalı!" 31 Ekim 2020 | 1.442 Okunma Egemenliğin yolu Orta Doğu'dan geçer 24 Ekim 2020 | 420 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar