Beyaz ölüm- Sarıkamış gerçeği-2

Enver Paşa’yı ister seversiniz, ister sevmezsiniz. Her şeyden önce hayalleriyle yaşadığını, onları gerçekleştirmek için uğraş verdiğini, gerek İslam gerekse de Türklük için yapmayacağı şey olmadığını bilmekte yarar var.

Yani ne yaptıysa hepsini İslam ve Turan adına yaptı. Hayal dünyasında yaşadığından da gerçeği göremez ve olayları yanlış değerlendirir.  

Ancak ister dostu ister düşmanı, Paşa’nın gerçek bir vatansever ve ahlaki değerleri sorgulanamaz biri olduğunu inkar edemez. Unutmamak gerekir ki “Her kişilik hatta yetenek, kendini yok edecek zaaflarını da beraberinde büyütüp geliştirir." Bu arada şunu da göz önünde bulundurmalıyız:  Osmanlı Devleti, Birinci Dünya Savaşı’nda, salt kendi gücüne dayalı ve sürekli başarıdan başarıya koşabilecek dinamiklerin hayli uzağındadır. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Pentagon'un yeni yol haritası 16 Kasım 2020 | 961 Okunma Bağnazlık-ırkçılık ve cehalet! 14 Kasım 2020 | 439 Okunma AK Parti'den çooook önce, Adapazarı'nda da deprem olmuştu Kemal beyim! 07 Kasım 2020 | 1.580 Okunma "Kürt sorunu mutlaka bir çözüme kavuşmalı!" 31 Ekim 2020 | 1.440 Okunma Egemenliğin yolu Orta Doğu'dan geçer 24 Ekim 2020 | 419 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar