“Başkan” Turgut Özal Kafkaslar’da savaşı göze almıştı!

Mart 1993’de Kafkaslarda tehlikeli olduğu var sayılan bir hareketlenme oldu. Rusya’nın Ermeni birliklerine destek vererek Azerbaycan’ın büyük bölümünü işgal edeceği yolunda istihbarat alınınca Azerbaycan...

Mart 1993’de Kafkaslarda tehlikeli olduğu var sayılan bir hareketlenme oldu. Rusya’nın Ermeni birliklerine destek vererek Azerbaycan’ın büyük bölümünü işgal edeceği yolunda istihbarat alınınca Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey hiç vakit kaybetmeden Azerbaycan Başsavcısı İhtiyar Şirin’i Ankara’ya yolladı. Nisan ayının ilk günü Başbakan Demirel’le görüşen Şirin, daha sonra Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın yanına çıkar ve Elçibey’in özel mektubunu sunar.

Aslında MİT ve Askeri İstihbarat bu işgal girişimi konusunda Özal’ı uyarmışlardı. İşgal planının altında yatan gerçek neydi peki? “Bakü’nün Türkiye ve Batı’yla daha fazla yakınlaşmasını durdurmak ve Bakü-Ceyhan Petrol Boru Hattını engellemek!”

Savcı Şirin daha Ankara’ya gelmeden Özal’ın talimatıyla TSK, Ermenistan sınırına asker yığmaya başlamıştı bile. Özal, Kars Anlaşması çerçevesinde Türkiye’nin garantörü olduğu Nahcivan’ı Azerbaycan’a bağlayacak bir koridor açması için TSK’yı sınıra yollamıştı. Asker Ankara’dan gelecek emri bekliyordu! Ayrıca gene Özal’ın emriyle Azeri ordusuna silah, cephane ve uzman gönderiliyordu büyük bir hızla! Türkiye’nin savaşı göze aldığını gören Moskova geri adım attı ve işgal girişimini durdurdu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
"Yahu biz bunca yıldır bunca seçimi niye kaybediyoruz?!" 21 Haziran 2021 | 1.082 Okunma HDP'nin binasına saldırı düpedüz cinayettir de..!! 19 Haziran 2021 | 945 Okunma Bir hışımla geldi geçti ABD Başkanı Biden Bey peh peh peh... 14 Haziran 2021 | 1.613 Okunma Türkiye'de petrol ve doğal gaz cinayetleri! 12 Haziran 2021 | 883 Okunma Mafya: Bizim de patronumuz vardır elbet! 07 Haziran 2021 | 2.602 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar