“Başkan” Turgut Özal Kafkaslar’da savaşı göze almıştı!

Mart 1993’de Kafkaslarda tehlikeli olduğu var sayılan bir hareketlenme oldu. Rusya’nın Ermeni birliklerine destek vererek Azerbaycan’ın büyük bölümünü işgal edeceği yolunda istihbarat alınınca Azerbaycan...

Mart 1993’de Kafkaslarda tehlikeli olduğu var sayılan bir hareketlenme oldu. Rusya’nın Ermeni birliklerine destek vererek Azerbaycan’ın büyük bölümünü işgal edeceği yolunda istihbarat alınınca Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey hiç vakit kaybetmeden Azerbaycan Başsavcısı İhtiyar Şirin’i Ankara’ya yolladı. Nisan ayının ilk günü Başbakan Demirel’le görüşen Şirin, daha sonra Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın yanına çıkar ve Elçibey’in özel mektubunu sunar.

Aslında MİT ve Askeri İstihbarat bu işgal girişimi konusunda Özal’ı uyarmışlardı. İşgal planının altında yatan gerçek neydi peki? “Bakü’nün Türkiye ve Batı’yla daha fazla yakınlaşmasını durdurmak ve Bakü-Ceyhan Petrol Boru Hattını engellemek!”

Savcı Şirin daha Ankara’ya gelmeden Özal’ın talimatıyla TSK, Ermenistan sınırına asker yığmaya başlamıştı bile. Özal, Kars Anlaşması çerçevesinde Türkiye’nin garantörü olduğu Nahcivan’ı Azerbaycan’a bağlayacak bir koridor açması için TSK’yı sınıra yollamıştı. Asker Ankara’dan gelecek emri bekliyordu! Ayrıca gene Özal’ın emriyle Azeri ordusuna silah, cephane ve uzman gönderiliyordu büyük bir hızla! Türkiye’nin savaşı göze aldığını gören Moskova geri adım attı ve işgal girişimini durdurdu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Pentagon'un yeni yol haritası 16 Kasım 2020 | 959 Okunma Bağnazlık-ırkçılık ve cehalet! 14 Kasım 2020 | 438 Okunma AK Parti'den çooook önce, Adapazarı'nda da deprem olmuştu Kemal beyim! 07 Kasım 2020 | 1.577 Okunma "Kürt sorunu mutlaka bir çözüme kavuşmalı!" 31 Ekim 2020 | 1.439 Okunma Egemenliğin yolu Orta Doğu'dan geçer 24 Ekim 2020 | 417 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar