Bağnazlık-ırkçılık ve cehalet!

Irkçılık, bağnazlık ve cehalet sözcüklerini yan yana koydunuz mu dünyada bir tek ülkeyi tanımlamış olursunuz: ABD

Irkçılık, bağnazlık ve cehalet sözcüklerini yan yana koydunuz mu dünyada bir tek ülkeyi tanımlamış olursunuz: ABD

Hayatımın 20 yılını o ülkede geçirdim. Babamın peşine takılıp ailece Amerika'ya gittiğimizde, ben 5 yaşındaydım. Uçak koltuğunda arkama yaslanıp pencereden dışarı baktığımda ve de İstanbul'u yeniden gördüğümdeyse 25'ime yeni basmıştım.

Amerika'da daha doğrusu San Francisco'da geçirdiğim onca yıl sonrasında Amerikalıdan farksızdım. Türkçeyi doğru dürüst konuşamıyordum ama beş yıl sonra Türk Dil Kurumu çeviri ödülünü de "7 Numaralı Mahkeme" adlı çevirimle kazanmıştım!

Şimdi o 20 yıla şöyle bir baktığımda, sokaktaki Amerikalının bizim bildiğimiz, gözünü kırpmadan milyonlarca Iraklıyı öldüren, kendini dev aynasında gören diğer bütün insanları çizmesinin topuğuyla ezebilen sonra da bir şişe viskiyi devirip horul horul uyuyabilen karikatürle ilgisi yoktur.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Pentagon'un yeni yol haritası 16 Kasım 2020 | 960 Okunma Bağnazlık-ırkçılık ve cehalet! 14 Kasım 2020 | 439 Okunma AK Parti'den çooook önce, Adapazarı'nda da deprem olmuştu Kemal beyim! 07 Kasım 2020 | 1.579 Okunma "Kürt sorunu mutlaka bir çözüme kavuşmalı!" 31 Ekim 2020 | 1.440 Okunma Egemenliğin yolu Orta Doğu'dan geçer 24 Ekim 2020 | 417 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar