Bağnazlık-ırkçılık ve cehalet!

Irkçılık, bağnazlık ve cehalet sözcüklerini yan yana koydunuz mu dünyada bir tek ülkeyi tanımlamış olursunuz: ABD

Irkçılık, bağnazlık ve cehalet sözcüklerini yan yana koydunuz mu dünyada bir tek ülkeyi tanımlamış olursunuz: ABD

Hayatımın 20 yılını o ülkede geçirdim. Babamın peşine takılıp ailece Amerika'ya gittiğimizde, ben 5 yaşındaydım. Uçak koltuğunda arkama yaslanıp pencereden dışarı baktığımda ve de İstanbul'u yeniden gördüğümdeyse 25'ime yeni basmıştım.

Amerika'da daha doğrusu San Francisco'da geçirdiğim onca yıl sonrasında Amerikalıdan farksızdım. Türkçeyi doğru dürüst konuşamıyordum ama beş yıl sonra Türk Dil Kurumu çeviri ödülünü de "7 Numaralı Mahkeme" adlı çevirimle kazanmıştım!

Şimdi o 20 yıla şöyle bir baktığımda, sokaktaki Amerikalının bizim bildiğimiz, gözünü kırpmadan milyonlarca Iraklıyı öldüren, kendini dev aynasında gören diğer bütün insanları çizmesinin topuğuyla ezebilen sonra da bir şişe viskiyi devirip horul horul uyuyabilen karikatürle ilgisi yoktur.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Mafya: Bizim de patronumuz vardır elbet! 07 Haziran 2021 | 2.577 Okunma Soytarıların kral olduğu coğrafyaya Orta Doğu denir! 05 Haziran 2021 | 861 Okunma Ne gerel var gemileri karadan yürütmeye koca deniz dururken (!) 31 Mayıs 2021 | 851 Okunma Dayımın kanlı gömleğini eve yolladılar 27 Mayıs'ta 29 Mayıs 2021 | 2.386 Okunma "Beni zırva adayı yapacaklar!!!!!" 24 Mayıs 2021 | 2.419 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar