Ah Alamanaya ben sensiz olaman ya! (I)

Bizim Almanya aşkımız  ilk işcilerimizi Sirkeci tren istasyonundan yolcu ettiğimiz gün başlamadı. Nikahımızı kıyan Alman İmparatoru "Hacı" Wihelm'dir! Almanya'ya Müslümanları kutsal bir...

Bizim Almanya aşkımız  ilk işcilerimizi Sirkeci tren istasyonundan yolcu ettiğimiz gün başlamadı. Nikahımızı kıyan Alman İmparatoru "Hacı" Wihelm'dir! Almanya'ya Müslümanları kutsal bir savaşta İngiltere'ye karşı bir silah olarak kullanma fikrinin babasıysa Max Von Oppenheim'dır. Bu adam Yahudi kökenli bir Alman baronudur. Köln'de çok zengin bir banker ailenin oğludur. Çocukluğunda okuduğu Binbir Gece Masalları'nın etkisiyle doğunun büyüsüne kapılır.

Oppenheim doğuya ilk gezisini 1883-84 yılları arasında Atina, İzmir ve İstanbul'a yapar ve kendi deyimiyle büyülenir. Kısa aralıklara Fas'a, Kahire'ye gider ve sonunda 1892 yılında Kahire'ye yerleşir, Alman Büyüykelciliğinde istihbarat görevlisi olarak çalışmaya başlar. Ancak Yahudi kökenli olduğu için  Alman Dış İşleri onu resmi göreve kabul etmez. Yani hiç bir zaman dış işleri memuru olamayacaktır.

Oppenheim 1909'a kadar kaldığı Kahire'den Alman Dışişlerine 472 rapor yollar. Bu raporların çoğu İslam'da Sünni-Şii ayrılığı üzerinedir.  Çölde yaşayan Şammar Bedevileri üzerine bir kitap yayınlayınca "amatör bir Doğu uzmanı" olarak tanınmaya  başlar. Oppenheim 1915 Ermeni tehcirinin de fikir babasıdır!

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Pentagon'un yeni yol haritası 16 Kasım 2020 | 959 Okunma Bağnazlık-ırkçılık ve cehalet! 14 Kasım 2020 | 438 Okunma AK Parti'den çooook önce, Adapazarı'nda da deprem olmuştu Kemal beyim! 07 Kasım 2020 | 1.577 Okunma "Kürt sorunu mutlaka bir çözüme kavuşmalı!" 31 Ekim 2020 | 1.439 Okunma Egemenliğin yolu Orta Doğu'dan geçer 24 Ekim 2020 | 417 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar