Ah Alamanaya ben sensiz olaman ya! (I)

Bizim Almanya aşkımız  ilk işcilerimizi Sirkeci tren istasyonundan yolcu ettiğimiz gün başlamadı. Nikahımızı kıyan Alman İmparatoru "Hacı" Wihelm'dir! Almanya'ya Müslümanları kutsal bir...

Bizim Almanya aşkımız  ilk işcilerimizi Sirkeci tren istasyonundan yolcu ettiğimiz gün başlamadı. Nikahımızı kıyan Alman İmparatoru "Hacı" Wihelm'dir! Almanya'ya Müslümanları kutsal bir savaşta İngiltere'ye karşı bir silah olarak kullanma fikrinin babasıysa Max Von Oppenheim'dır. Bu adam Yahudi kökenli bir Alman baronudur. Köln'de çok zengin bir banker ailenin oğludur. Çocukluğunda okuduğu Binbir Gece Masalları'nın etkisiyle doğunun büyüsüne kapılır.

Oppenheim doğuya ilk gezisini 1883-84 yılları arasında Atina, İzmir ve İstanbul'a yapar ve kendi deyimiyle büyülenir. Kısa aralıklara Fas'a, Kahire'ye gider ve sonunda 1892 yılında Kahire'ye yerleşir, Alman Büyüykelciliğinde istihbarat görevlisi olarak çalışmaya başlar. Ancak Yahudi kökenli olduğu için  Alman Dış İşleri onu resmi göreve kabul etmez. Yani hiç bir zaman dış işleri memuru olamayacaktır.

Oppenheim 1909'a kadar kaldığı Kahire'den Alman Dışişlerine 472 rapor yollar. Bu raporların çoğu İslam'da Sünni-Şii ayrılığı üzerinedir.  Çölde yaşayan Şammar Bedevileri üzerine bir kitap yayınlayınca "amatör bir Doğu uzmanı" olarak tanınmaya  başlar. Oppenheim 1915 Ermeni tehcirinin de fikir babasıdır!

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
"Yahu biz bunca yıldır bunca seçimi niye kaybediyoruz?!" 21 Haziran 2021 | 1.034 Okunma HDP'nin binasına saldırı düpedüz cinayettir de..!! 19 Haziran 2021 | 945 Okunma Bir hışımla geldi geçti ABD Başkanı Biden Bey peh peh peh... 14 Haziran 2021 | 1.613 Okunma Türkiye'de petrol ve doğal gaz cinayetleri! 12 Haziran 2021 | 883 Okunma Mafya: Bizim de patronumuz vardır elbet! 07 Haziran 2021 | 2.602 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar