Yüzde 50 artı 1 doğru olmadı, bugün sıkıntı yarattı, yarın da yaratır

Cemil Çiçek, Beştepe’de ne anlattığını açıkladı: Yüzde 50+1’in hem bugün, hem de gelecekte sıkıntıya sebebiyet vereceğini, Türkiye’yi kaosa sürükleyeceğini söyledim...

Cemil Çiçek, Beştepe’de ne anlattığını açıkladı: Yüzde 50+1’in hem bugün, hem de gelecekte sıkıntıya sebebiyet vereceğini, Türkiye’yi kaosa sürükleyeceğini söyledim, yine söylüyorum.

Yaklaşık 15 gün önce, Beştepe’de yapılan bir toplantıdan haberim oldu. Toplantıda yeni anayasa çalışmalarının masaya yatırıldığını ancak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin de gündeme geldiğini öğrendim. Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Üyesi Cemil Çiçek’in sistemle ilgili eleştirileri olduğu yönünde kulis bilgisine ulaştım.

Saadet Partisi (SP) lideri Temel Karamollaoğlu’nun yeni anayasa, sistemde revizyon ve Cumhur İttifakı’nın genişlemesi gibi birçok tartışmanın yürütüldüğü dönemde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşmesi ise gündeme bomba gibi düştü. Neden mi? Çünkü… Karamollaoğlu, Erdoğan’ın sistemi “istikrar” vurgusuyla savunduğunu, sadece Cumhurbaşkanı seçilmek için gereken yüzde 50+1 oy şartıyla ilgili, “50+1’in mahsurlu olduğunu anladık. 50+1’i o zaman bu kadar sıkı bir şeye bağlamamamız gerekirmiş” şikayetinde bulunduğunu anlattı. İşte tam da bu açıklama üzerine Cemil Çiçek’i aradım.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gül’ün temsil ettiği çizgi 02 Aralık 2021 | 709 Okunma Abdullah Gül pes etmiyor! 01 Aralık 2021 | 2.694 Okunma Paranın leşi ve akbabalar! 30 Kasım 2021 | 312 Okunma Nureddin Nebati’yi bir de böyle okuyun 27 Kasım 2021 | 858 Okunma Külliyenin ekonomistleri 26 Kasım 2021 | 654 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar