Teğmenler davasında mahkemeden “garip” karar

“Olay, 10 Kasım tarihindeki anma töreninde arkadaşları tarafından ikaz edilmesine rağmen Teğmen A.A.’nın Atatürk fotoğrafını yakasına takmaması ve ancak bölük komutanının emri üzerine istemeyerek fotoğrafı takmasıyla başladı.

Törenden sonra A.A.’nın kaldığı oda önünde A.A., oda arkadaşları olan F.A. ve M.F.A ile bazı teğmenler arasında sözlü olarak tartışma yaşanmıştır. Öncelikle şunu ifade etmek gerekir ki bu teğmenlerin Harp Okulu’ndan itibaren cemaat ve tarikat evlerine gittikleri, whatsapp grupları kurarak örgütsel tutum gösterdikleri, kendilerinden küçük Harbiyeli öğrencilerle ‘abilik’ adı altında iletişim kurdukları, sosyal medya hesaplarında ‘şeriat yanlısı’ paylaşımlarda bulunduklarına dair devre arkadaşları tarafından Harp Okulu idaresine defalarca bilgi verildiği öğrenilmiştir. Ancak Harp Okulu yetkililerince herhangi bir işlem yapılmadığından bu şahıslar devre arkadaşları tarafından ‘idarece korunan tarikatçılar’ olarak görülmüş ve bilinmişlerdir.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı (emekli Tümamiral) Yankı Bağcıoğlu, Tuzla Piyade Okulu’nda yaşanan olayı böyle özetledi.

Sonrasında...

A.A. darp edildiğini iddia ederek arkadaşlarından şikayetçi olmuş, olayı Okul Komutanlığına, olis ve Savcılığa intikal ettirmiştir. Bu süreçte, kendisini haklı gösterecek tedbiri almak üzere hastaneye gitmiş ve ancak kendisine “darp yoktur” şeklinde rapor verildi. İdari süreçte Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından yürütülen idari soruşturma sonucunda A.A., F.A, M.F.A “Atatürk ilkelerine bağlılık, Cumhuriyete ve Anayasa’ya sadakat konusundaki olumsuz söz ve davranışları” nedeniyle, bu kişilerle tartışan teğmenler B.Y., Ö.S., R.A, T.M. ise “küfürlü konuşarak askeri hizmete engel davranışta bulundukları” gerekçeyle Kara Kuvvetleri Komutanlığı Yüksek Disiplin Kuruluna (YDK) sevk edilmişler ve disiplin yargılaması neticesinde Cumhuriyete sadakat göstermediği kabul edilen 3 teğmen ile bu teğmenlerle küfürlü olarak tartışarak hizmete engel oldukları kabul edilen 4 teğmen TSK’dan ayırma cezasıyla (idari yargı yolu açık şeklinde) cezalandırıldı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kömür İşletmeleri Yükselme Sınavı mahkemelik oldu 13 Haziran 2024 | 1.449 Okunma O şikayet dilekçesi terör savcılığında 12 Haziran 2024 | 1.431 Okunma Fenerbahçe’yi üç haftada ayağa kaldırdım! Çocuklar ağlamasın ve şampiyon olalım 11 Haziran 2024 | 2.781 Okunma Teğmenler davasında mahkemeden “garip” karar 04 Haziran 2024 | 1.730 Okunma “KÖZ” iddianamesinde “terör örgütü” ayrıntısı 31 Mayıs 2024 | 1.679 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar