Nebati’nin yeni sloganı

Frankfurt Okulu’nu bilir misiniz?Theodor W. Adorno, Max Horkheimer, Walter Benjamin, Herbert Marcuse, Jürgen Habermas başlıca kurucu ve üyelerinden… Kapitalizme ve yabancılaşmaya karşı eleştiriler tutum getiren, Marksizme yeni bir yol...

Frankfurt Okulu’nu bilir misiniz?

Theodor W. Adorno, Max Horkheimer, Walter Benjamin, Herbert Marcuse, Jürgen Habermas başlıca kurucu ve üyelerinden… Kapitalizme ve yabancılaşmaya karşı eleştiriler tutum getiren, Marksizme yeni bir yol haritası çizen isimlerden Adorno’nun şu tespiti önemli:

“… Yanlış hayat doğru yaşanmaz… Bir görüş bir kez dile getirildikten sonra, ne kadar saçma, raslansal ya da yanlış olursa olsun, sırf söylenmiş olduğu için onu söyleyenin mülkü olarak kendi sahibini boyunduruk altına almakta ve artık ondan kurtulma olasılığı da ortadan kalkmaktadır. Sözcükler, sayılar, tarihler bir kez ağızdan çıktıktan sonra bağımsız güç kazanmaktadır.”

Dün… Adorno’nun tespitleriyle uyumlu açıklamalar geldi. Kimden mi? Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati dedi ki: “Biz Ortodoks politikaları bir tarafa koyduk. Artık heterodoks politikalar var. Ama bunu yaparken de eklektik olmayı, ülkenin gerçeklerine, iç dinamiklerine uygun bir şekilde maliye ve para politikalarını da birlikte yürüterek, bütçe disiplininden taviz vermemek koşuluyla yolumuza devam edeceğiz.”

İşin özeti, “Ortodoks ekonomi”...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Adalet Bakanlığı topu savcılığa attı 26 Ocak 2022 | 139 Okunma Tutuklama siparişine karşı çıkan bakan!   25 Ocak 2022 | 605 Okunma Faiz kararının şifreleri...  22 Ocak 2022 | 242 Okunma Kitapla alevlenen SADAT tartışması   21 Ocak 2022 | 540 Okunma Atatürkçüyüm! Para kazanmak için eğitim verdim! Profesyonelim 20 Ocak 2022 | 782 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar