HDP’den “Neden oy kaybettik?” raporu

Özeleştiri…“Nerede yanlış yaptık?” sorusuna verilen yanıt.Siyasette de bir örgütün, teşkilatın, yöneticilerin, çıkan sonuç üzerine kendisini yargılaması. Dün; HDP Seçim ve...

Özeleştiri…

“Nerede yanlış yaptık?” sorusuna verilen yanıt.

Siyasette de bir örgütün, teşkilatın, yöneticilerin, çıkan sonuç üzerine kendisini yargılaması. Dün; HDP Seçim ve Takip Koordinayon Merkezi’nin 14 Mayıs sonrası, Parti Meclisi, Merkez Yürütme Kurulu ve il eşbaşkanlarıyla yapılan toplantılar sonucunda hazırladığı raporu okudum. HDP’nin 2018 seçimlerinde oy oranı yüzde 11.7’ydi. Yeşil ve Sol Parti (YSP) ise 14 Mayıs’taki seçimlerde oyların yüzde 8.8’ini alabildi.

HDP yöneticileri, seçimlere az bir zaman kala yeni bir partiyle (Yeşil ve Sol) sandığa gitmenin yarattığı dezavantaja vurgu yapıyor:

“… Seçimlere çok az bir zaman kala yeni bir partiyle girmek de büyük bir sıkıntı olarak karşımıza çıktı. Yerellerde ev ev gezip yürütülmesi gereken parti tanıtım ve pusula çalışmalarında yetersiz kalındığı açık şekilde görülüyor. Halkımız parti kapatılmadığı için halen HDP ile seçimlere girdiğimizi düşünmüş ve yeni partiyi yeteri düzeyde tanımadan seçimlere girmek zorunda kalmıştır.”

Bu noktada kaybedilen oyların muhasebesi yapılırken şu noktaya dikkat çekiliyor:  “…...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
CHP genel merkezi iki adayı tartışıyor 22 Eylül 2023 | 735 Okunma Tartışmaların odağındaki isim Onursal Adıgüzel: Kılıçdaroğlu’na sunuldu, görmeme şansı yok 21 Eylül 2023 | 437 Okunma Kılıçdaroğlu’nun yaptırdığı anketler! 20 Eylül 2023 | 751 Okunma Bir polis şefinin isyanı ve o “kuş” 19 Eylül 2023 | 1.177 Okunma “Arkadaşlar kararımızın arkasında duracağız” 15 Eylül 2023 | 346 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar