Erdoganomics

Tarih 22 Kasım 2021… Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi sonrasında şu açıklamayı yaptı: “… Ülkemizi eskiden hep yaptıkları gibi denklemin dışına itmek...

Tarih 22 Kasım 2021… Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi sonrasında şu açıklamayı yaptı: “… Ülkemizi eskiden hep yaptıkları gibi denklemin dışına itmek isteyenlerin, kur, faiz fiyat artışları üzerinden oynadıkları oyunu görüyoruz. Biz aynı oyunu vesayetle mücadelede gördük. Sabrettik ve başardık. Bu ekonomik kurtuluş savaşından da milletimizi zaferle çıkaracağız…”

Sonrasında da ekonomi kurmayları ve külliye danışmanları sistemi anlatmaya başladı. “Yeni Ekonomik Model” (YEM) özetle şöyleydi: … Faizleri düşürerek kuru yükseltelim… Bu yolla ihracatı artırıp ithalatı yani dışarıdan aldıklarımızı azaltalım… Dışarıya sattığımız mallar sayesinde gelecek dolarlar sayesinde kur kendiliğinden düşer, dolayısıyla enflasyon da düşer.

Peki bu YEM’in temeli ne zaman atıldı? Model konusunda Ankara’da iki ismin ağırlıklı olarak geçtiğini duyuyoruz. Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu’nda yer alan Meltem Taylan Aydın ve Dr. Cemil Ragıp Ertem. Özellikle Ertem’in geçmişte kaleme aldığı yazılara bakınca YEM’in nasıl oluştuğunu anlıyoruz. Nasıl mı?

Örneğin… Cemil Ertem, 12 Mart...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Adalet Bakanlığı topu savcılığa attı 26 Ocak 2022 | 234 Okunma Tutuklama siparişine karşı çıkan bakan!   25 Ocak 2022 | 607 Okunma Faiz kararının şifreleri...  22 Ocak 2022 | 242 Okunma Kitapla alevlenen SADAT tartışması   21 Ocak 2022 | 540 Okunma Atatürkçüyüm! Para kazanmak için eğitim verdim! Profesyonelim 20 Ocak 2022 | 782 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar